Parashikimi i tkurrjes së ekonomisë së Eurozonës – FT

Rajoni po shkon drejt një “recesioni të rëndë”, parashikojnë ekonomistët e anketuar nga media

Kriza e vazhdueshme e energjisë pritet të shkaktojë recesion të mëtejshëm në Eurozonë këtë vit, ka raportuar Financial Times, duke cituar ekonomistët.

Sipas raportit, çmimet në rajon do të rriten mesatarisht me mbi 6%, dhe shkalla e papunësisë do të rritet nga 6.5% aktuale në 7.1% deri në fund të 2023. Inflacioni i lartë dhe mungesat e energjisë do të çojnë në një rënie të mëtejshme në prodhim dhe përkeqësojnë situatën në tregun e punës. Më pas, deri në fund të vitit, ekonomia e Eurozonës do të tkurret me 0.01%.

“Tregjet e gazit në Evropë mbeten një rrezik kryesor. Ndërprerje të tjera të furnizimit, ose një dimër veçanërisht i ftohtë, mund të çojë në tensione të reja dhe rritje të çmimeve përsëri, duke detyruar një raund tjetër përshtatjeje dhe shkatërrimi të kërkesës,” citohet të ketë thënë Chiara Zangarelli, një ekonomiste në Morgan Stanley.

Kriza energjetike në BE u përkeqësua gjatë verës kur sanksionet dhe pengesat teknike çuan në ndërprerjet e para të furnizimit me gaz nga Rusia. Ndërsa shumica e ekonomistëve kanë thënë se Evropa ka kaluar më të keqen e krizës energjetike këtë vit, shumë shqetësohen se perspektiva e racionimit të energjisë mund të rikthehet sezonin e ardhshëm të ngrohjes, veçanërisht nëse muajt e ardhshëm janë të ftohtë dhe shkaktojnë rritje të shfrytëzimit të rezervave të gazit.

“Rreziku i bishtit të racionimit të gazit ka të ngjarë të jetë shmangur për këtë dimër, por çështja e furnizimit me energji për dimrin e ardhshëm është ende e hapur,” tha Sylvain Broyer i S&P Global Ratings për FT. Një ekspert tjetër, Carsten Brzeski i ING Bank, tha se “dimri i ardhshëm do të jetë edhe më sfidues”, pasi do të jetë shumë më e vështirë për vendet e BE-së të rimbushin objektet e magazinimit të gazit pa furnizime ruse, edhe me më shumë gaz që vjen nga Norvegjia, SHBA. dhe Lindjen e Mesme.

Ekonomistët janë gjithashtu të shqetësuar për rezultatin e hapave të mëtejshëm për të frenuar inflacionin nga Banka Qendrore Evropiane. Marcello Messori, një profesor i ekonomisë në Universitetin LUISS në Romë, paralajmëroi se rritja e mëtejshme e normave të interesit mund të “çojë në një recesion të rëndë në zonën e euros”.

Read Previous

Si i strehoi drejtoreshat e Arben Ahmetajt kreu i AMF-së Ervin Mete

Read Next

Duka prezanton Sylvinho-n, braziliani i parë në stolin kuqezi (VIDEO)