Orteku në Nepal u merr jetën 28 personave

28 persona kanë mbetur të vdekur në malet e Tibetit pasi shkëputjes së një orteku.

Mediat kineze bëjnë me dije se numri i viktimave është bërë me dije pas përfundimit të operacionit të kërkim-shpëtimit.

Njerëzit mbetën të bllokuar në automjetet e tyre pasi bora përfshiu daljen e një tuneli në qytetin juglindor të Nyingchi të martën në mbrëmje.

Ekipet e shpëtimit vendas thanë se orteku ishte “shkaktuar nga erërat e fuqishme”.

Nuk dihet se sa persona janë ende të zhdukur.

Megjithatë, 53 të mbijetuar u gjetën, pesë prej të cilëve u plagosën rëndë, sipas Global Times. Sipas mediave autoritetet dërguan 1,348 punëtorë shpëtimi dhe 236 pajisje për të ndihmuar në gërmimin e një kalimi prej 7.5 km (4.66 milje).

Orteku mbuloi një autostradë që lidh qytetin Pai në kontenë Mainling dhe qarkun Medog në Tibet, një rajon i largët dhe kryesisht budist në Kinën perëndimore.

Mali ka një lartësi prej afro 4,500 metra si dhe shpate të pjerrëta.

Read Previous

I gjithë vendi nga Veriu në Jug është “mbërthyer” nga moti i keq.

Read Next

Moti i keq/ Bllokohet lundrimi nga Porti i Durrësit