Oligarku rus kritikon ‘masakrën’ në Ukrainë

Një oligark rus ka kritikuar “masakrën” ruse në Ukrainë dhe ka bërë thirrje për t’i dhënë fund “luftës së çmendur”.

Sipas BBC, Oleg Tinkov shkroi në një postim të mbushur me sharje në Instagram se ai nuk shihte “asnjë përfitues” të konfliktit.

Z. Tinkov është një nga sipërmarrësit më të njohur të Rusisë dhe themeloi bankën globale online Tinkoff Bank dhe zotëronte ekipin e çiklizmit Tinkoff-Saxo.

Ai është gjithashtu një nga rusët e profilit më të lartë që dënon publikisht veprimet e Presidentit Vladimir Putin.

Dy nga oligarkët më të shquar të vendit, Mikhail Fridman dhe Oleg Deripaska, kanë bërë thirrje të ndara për paqe, por nuk kanë kritikuar drejtpërdrejt./Kumtari.al

Read Previous

E quajti monstër/ Ish-gjyqtarja i përgjigjet Edi Ramës: Do të kthem sërish në drejtësi

Read Next

Zelensky paralajmëron kapitullimin e Mariuopolit