OKB: Afganistani po përballet me “katastrofën më të keqe humanitare që kemi parë ndonjëherë”

Rreth 23 milionë njerëz kanë nevojë të dëshpëruar për ushqim, ekonomia prej 20 miliardë dollarësh mund të tkurret me 4 miliardë dollarë ose më shumë dhe 97% e popullsisë janë në rrezik të futen në varfëri të thellë, tha të mërkurën Abdallah Al Dardari, përfaqësuesi rezident i UNDP-së në Afganistan.

“Afganistani ndoshta po përballet me fatkeqësinë më të keqe humanitare që kemi parë ndonjëherë,” tha Al Dardari për “Squawk Box Asia” të CNBC, përcjell kumtari.al.

“Ne kurrë nuk kemi parë një tronditje ekonomike dhe një krizë humanitare të asaj përmase,” tha ai. Financimi për krizën humanitare dhe për shërbimet thelbësore është thelbësor për të ruajtur jetët dhe jetesën në vendin e Azisë Qendrore, shtoi ai.

Raporte të shumta thonë se disa zona në Afganistan po përballen gjithashtu me thatësira edhe pse dimri po afron.

kumtari.al

Read Previous

Rezart Taçi në skemën e pastrimit të parave për Cosa Nostrën, bashkëpunoi me 4 italianë! Ish-bosi i naftës në kërkim, në pranga 2 njerëzit e tij! SPAK sekuestron mbi 18 mln euro

Read Next

“Mandatet u dogjën që të rritej Luli si kastravec në diell”