OBSH : Nuk ka ende asnjë vdekje të raportuar me Omicron

Varianti Omicron është zbuluar në të paktën 38 vende, por asnjë vdekje nuk është raportuar ende, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë, mes paralajmërimeve se mund të dëmtojë rimëkëmbjen ekonomike globale, raporton The Guardian.

Shtetet e Bashkuara dhe Australia u bënë vendet më të fundit që konfirmuan rastet e transmetuara në nivel lokal të variantit, pasi infeksionet Omicron e çuan numrin total të rasteve të Afrikës së Jugut në 3 milion. OBSH ka paralajmëruar se mund të duhen javë për të përcaktuar se sa infektues është varianti, nëse shkakton sëmundje më të rënda dhe sa efektive janë trajtimet dhe vaksinat kundër tij.

©Kumtari.al

Read Previous

Bolsonaro: Gjykata e Lartë braziliane hap hetimet për komentet e tij rreth vaksinave

Read Next

Emmanuel Macron akuzohet se po përpiqet të ‘rehabilitojë’ Mohammed bin Salman