Numri i emigrantëve të mbytur në Jug të Italisë kalon 100, mes tyre edhe fëmijë

Më shumë se 100 njerëz, përfshirë fëmijë, kanë vdekur pasi anija e tyre u mbyt në jug të Italisë.

Anija, që mendohet se kishte rreth 200 njerëz, u përmbyt ndërsa po përpiqej të zbriste pranë Crotone të dielën.

Në bordin e anijes, e cila ishte nisur nga Turqia disa ditë më parë, thuhet se ishin njerëz nga Afganistani, Pakistani, Somalia, Siria, Iraku dhe Irani.

Roja bregdetare tha se 80 njerëz ishin gjetur të gjallë,

Kryeministrja e Italisë Giorgia Meloni u ka kërkuar institucioneve të BE-së që të ndërmarrin veprime për të ndaluar udhëtimet klandestine me anije me emigrantë.

Read Previous

Plani Franko – Gjerman për marrëveshjen Kosovë – Serbi

Read Next

Dyfishimi i çmimit të patentës krijon radhë të gjata edhe në Vlorë