Numër rekord i gazetarëve të burgosur në mbarë botën

Numri i gazetarëve të burgosur arriti një rekord global në vitin 2021, sipas një raporti të ri nga Komiteti jofitimprurës për Mbrojtjen e Gazetarëve (CPJ), i cili thotë se 293 reporterë u burgosën në mbarë botën, numri më i lartë që kur organizata filloi të gjurmonte burgosjen e gazetarëve në vitin 1992.

Të paktën 24 gazetarë u vranë për shkak të detyrës së tyre dhe 18 të tjerë vdiqën në rrethana që e bëjnë shumë të vështirë përcaktimin nëse ata ishin në shënjestër për shkak të punës së tyre, tha CPJ të enjten në sondazhin e saj vjetor mbi lirinë e shtypit dhe sulmet ndaj medias, raporton Aljazeera.

Ndërsa arsyet për burgosjen e gazetarëve ndryshojnë në vende të ndryshme, numri rekord pasqyron trazirat politike në mbarë botën dhe një intolerancë në rritje ndaj raportimit të pavarur, sipas organizatës jofitimprurëse me bazë në SHBA.

“Ky është viti i gjashtë radhazi që CPJ ka dokumentuar një numër rekord gazetarësh të burgosur në mbarë botën”, tha drejtori ekzekutiv i CPJ Joel Simon në një deklaratë.

“Numri pasqyron dy sfida të pazgjidhshme – qeveritë janë të vendosura për të kontrolluar dhe menaxhuar informacionin, dhe ato janë gjithnjë e më të pacipa në përpjekjet e tyre për ta bërë këtë.”

“Burgosja e gazetarëve për raportimin e lajmeve është shenjë dalluese e një regjimi autoritar,” shtoi Simon.

Për më tepër, raporti gjurmoi se që nga viti 1992 deri në dhjetor 2021, të paktën 1,440 gazetarë janë vrarë në mbarë botën.

©Kumtari.al

Read Previous

Escobar nuk përfshihet në çështjen e brendshme të PD, asnjë fjalë për non grata-n e Berishës përveç klishesë, luftoni korrupsionin

Read Next

Fakte Interesante nga Bota që Ndoshta i Dëgjoni për Herë të Parë