“Nuk mungojnë fshatrat idilike për t’u eksploruar” / Ja çfarë shkruan Forbes për Valbonën

Kur bëhet fjalë për turizmin, vendet e Ballkanit priren të mbeten në hije nga disa nga vendet më të mëdha perëndimore të Evropës, shkruan prestigjiozia Forbes, por kjo nuk do të thotë se nuk ka një botë me bukuri spektakolare që mund të gjendet në të gjithë gadishullin. Luginat e gjelbëruara, malet e larta dhe një grup i larmishëm speciesh vendase ballkanike janë vetëm disa nga pikat kryesore që presin vizitorët në këtë rajon historik. Ndërsa planifikoni udhëtimin tuaj të ardhshëm në Evropë, mos humbisni të gjitha bukuritë natyrore të bollshme që ofron gadishulli Ballkanik.

Në mesin e pesë destinacioneve në Ballkan të rekomanduara nga Forbes, është edhe Parku Kombëtar i Valbonës, për të cilin revista shkruan se ngjason me majat e thepisura të Zvicrës dhe Austrisë.

“Ndërsa majat e larta të maleve të kujtojnë majat e thepisura në Zvicër apo Austri, ky varg është në fakt pjesë e Bjeshkëve të Nemuna, një formacion që quhet edhe Alpet Shqiptare. Nuk mungojnë fshatrat idilike për t’u eksploruar në të gjithë Luginën e Valbonës, duke filluar nga Dragobi në Valbonë, por ky park ikonik është shtëpia e shumë më tepër sesa thjesht njerëzve. Biodiversiteti i pasur i gadishullit të Ballkanit Perëndimor shfaqet plotësisht këtu, me arinj të murrmë, dhi të egër dhe rrëqebull, që të gjithë e quajnë parkun shtëpi.”

©Kumtari.al

 

Read Previous

Skandal brenda CIA / Shumë punonjës dhe kontraktorë të përfshirë në krime seksuale ndaj fëmijëve / Nuk u ndoqën kurrë penalisht

Read Next

Humbet unazën teksa mblidhte patate, e gjen pas 50 vjetësh