Novak Djokovic e quan “çmenduri” ndalimin e lojtarëve rusë dhe bjellorusë nga Wimbledon

Njëzet herë kampioni i Grand Slam-it, Novak Gjokoviç, ka kritikuar vendimin për të ndaluar lojtarët rusë dhe bjellorusë të konkurrojnë në Wimbledon këtë vit, duke e quajtur këtë veprim “të çmendur”.

Organizatorët e Wimbledon njoftuan të mërkurën se lojtarët rusë dhe bjellorusë nuk do të lejohen të konkurrojnë në edicionin e këtij viti pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

“Unë gjithmonë do ta dënoj luftën, nuk do ta mbështes kurrë luftën duke qenë vetë fëmijë i luftës,” u tha numri 1 i botës gazetarëve në Serbinë Open.

Gjokoviç ishte vetëm 11 vjeç kur duroi sulmet ajrore në kryeqytetin serb, që shënoi fillimin e asaj që do të ishte një fushatë 78-ditore nga Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) për t’u dhënë fund mizorive të kryera nga Jugosllavia e atëhershme. -Trupat e presidentit Sllobodan Millosheviq kundër shqiptarëve etnikë në provincën e Kosovës.

“Unë e di se sa trauma emocionale lë. Në Serbi, ne të gjithë e dimë se çfarë ndodhi në 1999. Në Ballkan, ne kemi pasur shumë luftëra” u tha ai gazetarëve.
“Megjithatë, unë nuk mund ta mbështes vendimin e Wimbledon, mendoj se është një çmenduri. Kur politika ndërhyn me sport, rezultati nuk është i mirë.”©kumtari.al

Read Previous

Deputetët kosovarë i bashkon iftari

Read Next

Xhaketë dhe xhinse – kombinimi i të gjitha kohërave, ja si i veshën yjet këtë pranverë