Një palestinez u vra nga forcat izraelite pas bastisjes në Bregun Perëndimor

Një palestinez është vrarë gjatë një konfrontimi të armatosur me forcat izraelite në Bregun Perëndimor të pushtuar, thanë burime të sigurisë dhe mjekësore.

Burimet palestineze e identifikuan viktimën si Jamil al-Kayyal, 31 vjeç, duke thënë se ai vdiq të hënën si pasojë e plumbave në kokën, pas një përleshjeje me armë në zonën Ras al-Ain në qytetin e Nablus.

Në internet u shfaqën video duke treguar Kayyal të shtrirë në tokë, i gjakosur, pasi forcat u larguan nga zona.

Sipas policisë izraelite, oficerët e forcave speciale të mbështetur nga ushtarët kishin arrestuar një të dyshuar në Nablus dhe sekuestruan një armë gjysmë automatike.

“Kur forcat speciale përfunduan operacionin e tyre dhe dolën nga vendi, rebelët hodhën mjete shpërthyese mbi ta nga një distancë e shkurtër, duke rrezikuar jetën e tyre”, tha policia në një deklaratë. “Forcat u përgjigjën me zjarr ndaj sulmuesve dhe dukej se kishin goditur njërin prej tyre, i cili u evakuua nga vendi i ngjarjes nga mjekët e Gjysmëhënës së Kuqe”, thuhet në deklaratë.

Agjencia palestineze e lajmeve Maan tha se dy palestinezë të tjerë u plagosën, pasi automjetet izraelite i goditën ndërsa po tërhiqeshin nga Nablus. Ushtria izraelite shpesh kryen bastisje arrestimi në Bregun Perëndimor të pushtuar – madje edhe në territoret që janë nën kontrollin e Autoritetit Palestinez, entiteti i njohur ndërkombëtarisht që ka autonomi të kufizuar në pjesë të zonës.

Duke përjashtuar Jerusalemin Lindor të aneksuar, rreth 475,000 kolonë izraelitë jetojnë në komunitete shumë të fortifikuara në Bregun Perëndimor të pushtuar, ku jetojnë më shumë se 2.8 milionë palestinezë./Aljazeera

©Kumtari.al

Read Previous

Përplasen dy anije mallrash në Detin Baltik/ Dy të zhdukur

Read Next

Partia Demokratike kallëzon në SPAK organizatorët e Kuvendit Kombëtar