Një artist suedez, i cili ka bërë karikatura të Profetit Muhamed, ka vdekur në një aksident rrugor

Një artist suedez, i cili ka bërë karikatura të Profetit Muhamed, ka vdekur në një aksident rrugor, sipas mediave lokale.

Lars Vilks thuhet se po udhëtonte me një makinë civile të policisë e cila u përplas me një kamion pranë qytetit Markaryd në Suedinë jugore.

Dy policë u vranë gjithashtu dhe shoferi i kamionit u plagos.

Vilks, 75 vjeç, jetoi nën mbrojtjen e policisë pasi iu nënshtrua kërcënimeve me vdekje mbi filmin vizatimor.

Karikatura, e botuar në vitin 2007, ofendoi shumë muslimanë që e konsiderojnë paraqitjen vizuale të Profetit si blasfemi.

Policia nuk e ka zbuluar identitetin e të vrarëve në incidentin e së dielës, por partneri i Vilks konfirmoi vdekjen e tij për gazetën Dagens Nyheter.

Një deklaratë nga policia tha se ishte ende e paqartë se si ndodhi përplasja, por fillimisht nuk kishte asgjë për të dyshuar që dikush tjetër ishte i përfshirë.

Karikatura shkaktoi zemërim dhe bëri që kryeministri i atëhershëm Fredrik Reinfeldt të takonte ambasadorë nga 22 vende myslimane në një përpjekje për të zbutur situatën.

 

Read Previous

Zajednica në radhë? Jo patjetër!

Read Next

Kjo është krizë grykësie dhe paaftësie