Ngjarjet që shënjuan javën që shkoi

Nga kriza me energji në Kirgizi, deri te protestat e minatorëve boshnjakë, gjendja e migrantëve në kufirin Bjellorusi- Poloni janë disa prej ngjarjeve që shënuan javën e shkuar dhe u dokumentuan nga Radio Evropa e Lirë.
1- Një burrë në Bishkek qëndron afër një kamioni të mbushur me qymyr për shitje, të cilin qytetarët mund ta blejnë me gjysmë çmimi për t’u ngrohur në mes të krizës energjetike në Kirgizi.
Qytetarët vendosin lule tek një monument në rajonin rus, Kemerovo më 26 nëntor duke ju shprehur nderime minatorëve dhe anëtarëve të ekipit të shpëtimit të cilët vdiqën në minierën e qymyrit, Listvyazhnaya.2-Qytetarët vendosin lule tek një monument në rajonin rus, Kemerovo më 26 nëntor duke ju shprehur nderime minatorëve dhe anëtarëve të ekipit të shpëtimit të cilët vdiqën në minierën e qymyrit, Listvyazhnaya.Një peshkatar mbledh peshqit e tharë në një fshat afër portit të qytetit pakistanez, Karachi më 25 nëntor.  
3-Një peshkatar mbledh peshqit e tharë në një fshat afër portit të qytetit pakistanez, Karachi më 25 nëntor.  Kamionë të ngarkuar me dru nga punëtorët e pyllit afër vendbanimit, Muromtsevo në rajonin rus, Omsk.4-Kamionë të ngarkuar me dru nga punëtorët e pyllit afër vendbanimit, Muromtsevo në rajonin rus, Omsk.

Policia duke arrestuar një protestues të moshuar afër Gjykatës Supreme në Moskë më 25 nëntor. Gjykata mbajti seancë pas peticionit për mbylljen e grupit më të vjetër dhe më të njohur të të drejtave të njeriut, ‘Memorial’, gjë e cila shkaktoi zemërimin e qytetarëve.  5-Policia duke arrestuar një protestues të moshuar afër Gjykatës Supreme në Moskë më 25 nëntor. Gjykata mbajti seancë pas peticionit për mbylljen e grupit më të vjetër dhe më të njohur të të drejtave të njeriut, ‘Memorial’, gjë e cila shkaktoi zemërimin e qytetarëve.
Një tifoz i klubit rus të futbollit, Lokomotiv Moska duke përkrahur ekipin e tij në ndeshjen e garës Europa League kundër Lazios në RZD Arena në Moskë më 25 nëntor.  6-Një tifoz i klubit rus të futbollit, Lokomotiv Moska duke përkrahur ekipin e tij në ndeshjen e garës Europa League kundër Lazios në RZD Arena në Moskë më 25 nëntor.

Një grua kirgize ecën rrugës afër një pllakati reklamues të një kandidati për zgjedhjet e ardhshme parlamentare në fshatin Tash-Dobo, rreth 25 kilometra nga Bishkeku.  7-Një grua kirgize ecën rrugës afër një pllakati reklamues të një kandidati për zgjedhjet e ardhshme parlamentare në fshatin Tash-Dobo, rreth 25 kilometra nga Bishkeku.
Një burrë skijon në liqenin e ngrirë Saisary në Yakutsk, kryeqytet i Republikës Sakha në Lindjen e largët ruse.  8-Një burrë skijon në liqenin e ngrirë Saisary në Yakutsk, kryeqytet i Republikës Sakha në Lindjen e largët ruse.

Disa punëtorë pastrojnë fushën para ndeshjes së Ligës së Kampionëve mes Dinamos nga Kievi dhe Bayernit të Munihut më 23 nëntor.  9-Disa punëtorë pastrojnë fushën para ndeshjes së Ligës së Kampionëve mes Dinamos nga Kievi dhe Bayernit të Munihut më 23 nëntor.
Një grua e mbuluar me burka, kalon afër një dyqani me rroba në Herat, Afganistan.  10-Një grua e mbuluar me burka, kalon afër një dyqani me rroba në Herat, Afganistan.

Minatorët boshnjakë ngrohën afër zjarrit derisa protestojnë para ndërtesës së qeverisë në Sarajevë kundër masave rreth transformimit të industrisë.  11-Minatorët boshnjakë ngrohën afër zjarrit derisa protestojnë para ndërtesës së qeverisë në Sarajevë kundër masave rreth transformimit të industrisë.
Garuesja nga Rumania në Miss Universi, Olimpia Cotfas pozon në rroba kombëtare para nisjes së garës ndërkombëtare të bukurisë, që mbahet në Izrael muajin e ardhshëm.  12-Garuesja nga Rumania në Miss Universi, Olimpia Cotfas pozon në rroba kombëtare para nisjes së garës ndërkombëtare të bukurisë, që mbahet në Izrael muajin e ardhshëm.

Një ushtare nderi rumune, pret ardhjen e presidentes moldave, Maia Sandu e cila qëndroi për vizitë njëditore në Bukuresht më 23 nëntor.  13-Një ushtare nderi rumune, pret ardhjen e presidentes moldave, Maia Sandu e cila qëndroi për vizitë njëditore në Bukuresht më 23 nëntor.
Fëmijët migrantë luajnë me borë afër kufirit mes Polonisë e Bjellorusisë në rajonin Hrodna.  14-Fëmijët migrantë luajnë me borë afër kufirit mes Polonisë e Bjellorusisë në rajonin Hrodna.

Loulia Chtchetinina dhe Mark Magyar nga Hungaria, garojnë në garën e patinazhit artistik që mbahet në Grenoble të Francës.    15-Loulia Chtchetinina dhe Mark Magyar nga Hungaria, garojnë në garën e patinazhit artistik që mbahet në Grenoble të Francës.
Njerëzit duke u fotografuar në kodrinën para fabrikës metalurgjike në Nizhny Tagil në Rusi.  16-Njerëzit duke u fotografuar në kodrinën para fabrikës metalurgjike në Nizhny Tagil në Rusi.

Një grua migrante me fëmijë derisa dalin nga tenda e tyre jashtë qendrës së transportit afër kufirit mes Polonisë dhe Bjellorusisë, në rajonin Hrodna.  17-Një grua migrante me fëmijë derisa dalin nga tenda e tyre jashtë qendrës së transportit afër kufirit mes Polonisë dhe Bjellorusisë, në rajonin Hrodna.
Një grua vajton derisa bashkë me të tjerë mbledhin gjërat e tyre personale në një lagje në Karachi të Pakistanit pas zjarrit që shpërtheu duke lënë dhjetëra familje pa strehim.18-Një grua vajton derisa bashkë me të tjerë mbledhin gjërat e tyre personale në një lagje në Karachi të Pakistanit pas zjarrit që shpërtheu duke lënë dhjetëra familje pa strehim.
Një lojtar pakistanez në tentim për të goditur kunjin gjatë lojës tradicionale që organizohet nga një klub lokal në periferi të Islamabadit në Pakistan.  19-Një lojtar pakistanez në tentim për të goditur kunjin gjatë lojës tradicionale që organizohet nga një klub lokal në periferi të Islamabadit në Pakistan.
Garuesi rus, Ilmir Hazetdinov në aksion gjatë garës së kërcimit me ski në Kupën e Botës në Nizhny Tagil, Rusi  20-Garuesi rus, Ilmir Hazetdinov në aksion gjatë garës së kërcimit me ski në Kupën e Botës në Nizhny Tagil, Rusi/rel/

Read Previous

Ndryshon rregullorja e vizave për Gjermani

Read Next

A po dalin parashikimet e Bill Gates?