Ngjarje të mëdha që ndodhën gjatë 2021 përmes fotove

Këto pamje pasqyrojnë disa prej ngjarjeve më të mëdha që karakterizuan vitin 2021.
1-Një turmë e mbështetësve të presidentit Donald Trump, duke ia mësyrë Kapitolit, ndërtesës së Kongresit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Uashington, më 6 janar.Ela Gubbiotti, duke përqafuar partnerin e saj, anesteziologun Giancarlo Vannimartini, i cili ishte shtrirë në spital për 10 ditë, në një dhomë ku pacientët dhe të afërmit mund ta përqafonin njëri-tjetrin, të mbrojtur nga një strukturë izoluese, brenda repartit për COVID-19, në një spital afër Romës, në Itali, më 20 janar.2-Ela Gubbiotti, duke përqafuar partnerin e saj, anesteziologun Giancarlo Vannimartini, i cili ishte shtrirë në spital për 10 ditë, në një dhomë ku pacientët dhe të afërmit mund ta përqafonin njëri-tjetrin, të mbrojtur nga një strukturë izoluese, brenda repartit për COVID-19, në një spital afër Romës, në Itali, më 20 janar.Emigrantë dhe refugjatë të kombësive të ndryshme afrikane, duke pritur për ndihmë, në bordin e një barke të stërngakuar prej druri, në Detin Mesdhe, rreth 200 kilometra larg bregut të Libisë, teksa një anije spanjolle kërkim-shpëtimi shkonte në drejtim të tyre, më 12 shkurt.3-Emigrantë dhe refugjatë të kombësive të ndryshme afrikane, duke pritur për ndihmë, në bordin e një barke të stërngakuar prej druri, në Detin Mesdhe, rreth 200 kilometra larg bregut të Libisë, teksa një anije spanjolle kërkim-shpëtimi shkonte në drejtim të tyre, më 12 shkurt.Disa njerëz, duke formuar zemra me blicat e telefonave të tyre celularë, në mbështetje të udhëheqësit të burgosur opozitar, Aleksei Navalny, dhe të bashkëshortes së tij, Yulia Navalnaya, në Moskë, Rusi, më 14 shkurt.4-Disa njerëz, duke formuar zemra me blicat e telefonave të tyre celularë, në mbështetje të udhëheqësit të burgosur opozitar, Aleksei Navalny, dhe të bashkëshortes së tij, Yulia Navalnaya, në Moskë, Rusi, më 14 shkurt.Një grua, duke ecur pranë një veture të parkuar afër ndërtesave të shkatërruara në Duma, në periferitë lindore të Damaskut, në Siri, më 9 mars.5-Një grua, duke ecur pranë një veture të parkuar afër ndërtesave të shkatërruara në Duma, në periferitë lindore të Damaskut, në Siri, më 9 mars.Një protestues, duke u mbajtur për këmishën e një shoku të rënë, gjatë një aksioni të forcave të sigurisë ndaj demonstratave kundër puçit ushtarak, në qytezën Hlaing Tarjar, në Jangon, Birmani, më 14 mars.6-Një protestues, duke u mbajtur për këmishën e një shoku të rënë, gjatë një aksioni të forcave të sigurisë ndaj demonstratave kundër puçit ushtarak, në qytezën Hlaing Tarjar, në Jangon, Birmani, më 14 mars.Anija transportuese e mallrave, "Ever Given", duke qëndruar në Kanalin e Suezit, pas ngecjes aty në mënyrë diagonale, më 27 mars.7-Anija transportuese e mallrave, “Ever Given”, duke qëndruar në Kanalin e Suezit, pas ngecjes aty në mënyrë diagonale, më 27 mars.Një burrë, duke vrapuar për t'i ikur flakëve të zjarreve të ndezura për djegien e kufomave të viktimave të COVID-19, në një kremator në periferi të Nju-Delhit, në Indi, më 29 prill.8-Një burrë, duke vrapuar për t’i ikur flakëve të zjarreve të ndezura për djegien e kufomave të viktimave të COVID-19, në një kremator në periferi të Nju-Delhit, në Indi, më 29 prill.Një burrë, duke u goditur nga një top uji, gjatë përleshjeve me forcat e sigurisë, në një tubim të organizuar kundër masave kufizuese për luftimin e koronavirusit, në Bruksel, Belgjikë, më 1 maj.9-Një burrë, duke u goditur nga një top uji, gjatë përleshjeve me forcat e sigurisë, në një tubim të organizuar kundër masave kufizuese për luftimin e koronavirusit, në Bruksel, Belgjikë, më 1 maj.Një grua kirgize, bashkë me fëmijën e saj, duke ecur nëpër rrënojat e shtëpisë së saj, në fshatin Maksat, afër kufirit mes Kirgizisë dhe Taxhikistanit, më 4 maj.10-Një grua kirgize, bashkë me fëmijën e saj, duke ecur nëpër rrënojat e shtëpisë së saj, në fshatin Maksat, afër kufirit mes Kirgizisë dhe Taxhikistanit, më 4 maj.Shtëllunga tymi dhe flakë, duke u ngritur në ajër, pas një sulmi ajror të kryer nga Izraeli në Gazë, më 18 maj.11-Shtëllunga tymi dhe flakë, duke u ngritur në ajër, pas një sulmi ajror të kryer nga Izraeli në Gazë, më 18 maj.Një burrë, duke u mbrojtur pranë veturës së tij, teksa një sirenë alarmonte për lëshim të raketave nga Gaza, ndërsa sistemi antiraketor izraelit i ndalte ato, afër Ashkelonit, në Izrael, më 19 maj.12-Një burrë, duke u mbrojtur pranë veturës së tij, teksa një sirenë alarmonte për lëshim të raketave nga Gaza, ndërsa sistemi antiraketor izraelit i ndalte ato, afër Ashkelonit, në Izrael, më 19 maj.Dy fëmijë armenë, duke pozuar për një fotograf, para një ndërtese të shkatërruar, me pllakatet e kandidatëve partiakë, në fshatin Shurnk, rreth 200 kilometra në juglindje të Jerevanit, në Armeni, më 15 qershor.13-Dy fëmijë armenë, duke pozuar për një fotograf, para një ndërtese të shkatërruar, me pllakatet e kandidatëve partiakë, në fshatin Shurnk, rreth 200 kilometra në juglindje të Jerevanit, në Armeni, më 15 qershor.Një nënë iraniane, bashkë me fëmijët e saj, të veshur me uniformat e Trupave të Gardës Revolucionare Islamike, duke pritur në një qendër votimi, për të hedhur votën e saj në zgjedhjet presidenciale, më 18 qershor.14-Një nënë iraniane, bashkë me fëmijët e saj, të veshur me uniformat e Trupave të Gardës Revolucionare Islamike, duke pritur në një qendër votimi, për të hedhur votën e saj në zgjedhjet presidenciale, më 18 qershor.Një polic, duke vëzhguar, teksa automjetet e policisë përmbyseshin në rrugë, në kuadër të një demonstrate kundër presidentit kuban, Miguel Diaz-Canel, në Havanë, Kubë, më 11 korrik.15-Një polic, duke vëzhguar, teksa automjetet e policisë përmbyseshin në rrugë, në kuadër të një demonstrate kundër presidentit kuban, Miguel Diaz-Canel, në Havanë, Kubë, më 11 korrik.Fshati Shuld, në distriktin e Ahrvajlerit, në Gjermani, shihet i shkatërruar, pas përmbytjeve të mëdha, më 15 korrik.16-Fshati Shuld, në distriktin e Ahrvajlerit, në Gjermani, shihet i shkatërruar, pas përmbytjeve të mëdha, më 15 korrik.Drita shumëngjyrëshe, duke hijeshuar Stadiumin Olimpik, gjatë ceremonisë përmbyllëse të Lojërave Olimpike "Tokio 2020", në Japoni, më 8 gusht.17-Drita shumëngjyrëshe, duke hijeshuar Stadiumin Olimpik, gjatë ceremonisë përmbyllëse të Lojërave Olimpike “Tokio 2020”, në Japoni, më 8 gusht.Një fëmijë afgan, duke ecur pranë uniformave ushtarake, teksa bashkë me familjen e tij priste të largohej nga aeroporti i Kabulit, pas kthimit të talibanëve në pushtet, në Afganistan, më 16 gusht.18-Një fëmijë afgan, duke ecur pranë uniformave ushtarake, teksa bashkë me familjen e tij priste të largohej nga aeroporti i Kabulit, pas kthimit të talibanëve në pushtet, në Afganistan, më 16 gusht.Një numër ushtarësh azerbajxhanas, duke mbajtur portretet e ushtarakëve dhe civilëve të vrarë, gjatë Luftës së Dytë të Karabakut, në një marsh përkujtimor në përvjetorin e fillimit të luftës, në qendër të Bakusë, në Azerbajxhan, më 27 shtator.19-Një numër ushtarësh azerbajxhanas, duke mbajtur portretet e ushtarakëve dhe civilëve të vrarë, gjatë Luftës së Dytë të Karabakut, në një marsh përkujtimor në përvjetorin e fillimit të luftës, në qendër të Bakusë, në Azerbajxhan, më 27 shtator.Një ushtar amerikan i NATO-s, duke patrulluar afër kufirit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në Jarinjë, teksa serbët hiqnin kamionët dhe veturat që i kishin vënë për të bllokuar rrugën kufitare, më 2 tetor.20-Një ushtar amerikan i NATO-s, duke patrulluar afër kufirit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në Jarinjë, teksa serbët hiqnin kamionët dhe veturat që i kishin vënë për të bllokuar rrugën kufitare, më 2 tetor.Një orë dhe një ikonë ortodokse e Virgjëreshës Mari shihen mbi një frigorifer, në njërën prej dhomave të repartit për COVID-19, në Institutin Kombëtar të Pneumologjisë "Marius Nasta", në Bukuresht, Rumani, më 15 tetor.21-Një orë dhe një ikonë ortodokse e Virgjëreshës Mari shihen mbi një frigorifer, në njërën prej dhomave të repartit për COVID-19, në Institutin Kombëtar të Pneumologjisë “Marius Nasta”, në Bukuresht, Rumani, më 15 tetor.Një modele, duke vështruar, para një shfaqjeje të Javës së Modës së Evropës Qendrore, në Budapest, Hungari, më 17 tetor.22-Një modele, duke vështruar, para një shfaqjeje të Javës së Modës së Evropës Qendrore, në Budapest, Hungari, më 17 tetor.Qindra emigrantë, duke qëndruar në kamp, në anën bjelloruse të kufirit me Poloninë, afër fshatit polak Kuzhnica, më 10 nëntor.23-Qindra emigrantë, duke qëndruar në kamp, në anën bjelloruse të kufirit me Poloninë, afër fshatit polak Kuzhnica, më 10 nëntor.Një grua, duke mbajtur një maskë oksigjeni mbi fytyrën e bebes së saj, të sëmurë me koronavirus, në një dhomë të një spitali për fëmijë, në Kiev, Ukrainë, më 16 nëntor.24-Një grua, duke mbajtur një maskë oksigjeni mbi fytyrën e bebes së saj, të sëmurë me koronavirus, në një dhomë të një spitali për fëmijë, në Kiev, Ukrainë, më 16 nëntor.Një punonjës, duke spërkatur një zonë, për t'i zhdukur mushkonjat dhe për të parandaluar përhapjen e etheve të xhunglës, në Karaçi, Pakistan, më 7 dhjetor.25-Një punonjës, duke spërkatur një zonë, për t’i zhdukur mushkonjat dhe për të parandaluar përhapjen e etheve të xhunglës, në Karaçi, Pakistan, më 7 dhjetor.Një ushtar ukrainas, duke pushuar, pranë një pozicioni luftimi, në vijën e ndarjes nga rebelët prorusë, afër Katerinivkës, në rajonin e Donetskut, në Ukrainë, më 7 dhjetor.26-Një ushtar ukrainas, duke pushuar, pranë një pozicioni luftimi, në vijën e ndarjes nga rebelët prorusë, afër Katerinivkës, në rajonin e Donetskut, në Ukrainë, më 7 dhjetor.Dy gra afgane, të veshura me burka, duke qëndruar ulur, para një salloni bukurie, ku imazhet e grave ishin përdhosur me ngjyrë, në Xhalalabad, Afganistan, më 13 dhjetor.27Dy gra afgane, të veshura me burka, duke qëndruar ulur, para një salloni bukurie, ku imazhet e grave ishin përdhosur me ngjyrë, në Xhalalabad, Afganistan, më 13 dhjetor./rel/

Read Previous

E rëndë/ Një person theret me thikë në mes të Prishtinës

Read Next

Xhelal Mziu nuk e di akoma që Rama është në mandatin e tretë si kryeministër

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *