Nëse Trump rikthehet

Nga

Çfarë do të thoshte një presidencë e dytë e Donald Trump për politikën e jashtme të SHBA dhe botën? Ndërsa vetë ai është i paparashikueshëm, mandati i tij i parë dhe sjellja e tij që nga humbja në 2020 ofrojnë shumë të dhëna, asnjëra prej të cilave nuk do të jetë ngushëlluese për aleatët e Amerikës.

Ndërsa fillon sezoni i fushatës paraprake presidenciale të 2024 në SHBA, gara përfundimtare më e mundshme është një revansh midis Presidentit Joe Biden dhe Donald Trump. Duke gjykuar nga harta elektorale në vitin 2020, Biden do të ishte i pozicionuar mirë për të fituar. Por politika amerikane është e paparashikueshme dhe çdo surprizaë shëndetësore, ligjore apo ekonomike mund të ndryshojë këndvështrimin. Prandaj, shumë miq të huaj më kanë pyetur se çfarë do të ndodhte me politikën e jashtme amerikane nëse Trump do të kthehej në Shtëpinë e Bardhë.

Pyetja ndërlikohet nga fakti se vetë Trump është i paparashikueshëm. Presidenca ishte posti i tij parë politik dhe prejardhja e tij u përkthye në një stil politik shumë jokonvencional. Suksesi i tij si një yll i televizionit do të thoshte se ai ishte gjithmonë i përqendruar të ishte në vëmendjen e kamerës – shpesh me deklarata që ishin më tepër skandaloze sesa të vërteta, dhe duke thyer normat konvencionale të sjelljes.

Trump kuptoi gjithashtu se ai mund të mobilizojë pakënaqësinë duke dënuar efektet e pabarabarta ekonomike të tregtisë globale dhe duke nxitur pakënaqësi për emigracionin dhe ndryshimin kulturor, veçanërisht midis burrave të bardhë të moshuar pa arsim universitar. Me një rrjedhje të vazhdueshme deklaratash populiste, proteksioniste dhe nacionaliste, ai fitoi një mbulim po aq të vazhdueshëm mediatik.

Në vitin 2016, shumë prisnin që Trump të zhvendosej në qendër për të zgjeruar apelin e tij politik, siç do të bënin shumica e politikanëve normalë. Në vend të kësaj, ai vazhdoi të luante me bazën e tij besnike, të cilën e përdori si një sulm kundër çdo anëtari të kongresit të partisë së tij që guxonte ta kritikonte ose ta kundërshtonte. Ata republikanë që e kundërshtuan hapur atë prireshin të humbnin zgjedhjet e tyre paraprake ndaj sfiduesve të mbështetur nga Trump. Si rezultat, Trump ka vendosur kontroll pothuajse të plotë të Partisë Republikane. Sidoqoftë, në zgjedhjet e 2020-ës, apeli i tij ndaj të djathtës ekstreme mund t’i ketë kushtuar mbështetjen e disa republikanëve të moderuar dhe të pavarurve në shtetet kyçe.

Si president, Trump ishte i ndryshëm nga të gjithë paraardhësit e tij. Ai shpesh shpallte politika të reja të mëdha (ose shkarkimin e sekretarëve të kabinetit) në Twitter. Kështu, administrata e tij u karakterizua nga ndryshime të shpeshta në personelin e lartë dhe mesazhe kontradiktore politike, me presidentin që nënvlerësonte zyrtarët e tij të lartë. Atë që humbi në koherencën organizative, megjithatë, ai e kompensoi me dominimin e tij pothuajse të plotë të axhendës. Paparashikueshmëria ishte një nga mjetet më të fuqishme politike të Trump.

Për aq sa Trump ka mbajtur thellësisht pikëpamje politike, ato janë eklektike, sesa tradicionalisht republikane. Ai ka shprehur prej kohësh opinione proteksioniste për tregtinë dhe ka kanalizuar pakënaqësinë nacionaliste duke pretenduar se aleatët e Amerikës po përfitojnë prej saj. Ai ka sfiduar hapur konsensusin e pas vitit 1945 mbi rendin ndërkombëtar liberal dhe e ka shpallur NATO-n të vjetëruar, duke bërë që John Bolton, një nga ish-këshilltarët e tij për sigurinë kombëtare, të shqetësohet se ai do të tërhiqte SHBA-në nga aleanca nëse rizgjidhej. Nga ana e tij, Trump premtoi kohët e fundit të “përfundojë procesin që filluam nën administratën time të rivlerësimit rrënjësor të qëllimit të NATO-s”.

Si president, Trump u tërhoq nga marrëveshja e Parisit për klimën dhe braktisi Partneritetin Trans-Paqësor që Presidenti Barack Obama kishte negociuar. Ai dobësoi Organizatën Botërore të Tregtisë; vendosi tarifa për importet e çelikut dhe aluminit nga aleatët; filloi një luftë tregtare kundër Kinës; u tërhoq nga marrëveshja bërthamore e Iranit; kritikoi G7; dhe vlerësoi liderët autoritarë me të dhëna të njohura për shkeljen e të drejtave të njeriut. Ai ishte veçanërisht i butë në marrëdhëniet e tij me presidentin rus Vladimir Putin dhe skeptik për mbështetjen e SHBA për Ukrainën.

Sondazhet tregojnë se fuqia e butë amerikane ra ndjeshëm gjatë viteve të Trump. Megjithëse tweet-et mund të ndihmojnë për të vendosur një axhendë globale, toni dhe thelbi i tyre gjithashtu mund të ofendojnë vendet e tjera. Trump i kushtoi shumë pak vëmendje të drejtave të njeriut dhe fjalimet e tij u përqëndruan shkurtimisht te parimet e demokracisë që ka përqafuar çdo president që nga Jimmy Carter dhe Ronald Reagan. Edhe kritikët që duartrokitën pozicionin më të ashpër të Trump ndaj Kinës e fajësuan atë që nuk punoi me aleatët për t’iu përgjigjur sjelljes kineze. Për më tepër, Trump zvogëloi avantazhet që Amerika ka gëzuar prej kohësh si lider brenda institucioneve globale.

Pra, çfarë do të ndodhte me një mandat të dytë të Trump?

Kujtojmë se para zgjedhjeve të vitit 2016, 50 ish-zyrtarë republikanë të sigurisë kombëtare nënshkruan një deklaratë duke paralajmëruar se, “Një President duhet të jetë i disiplinuar, të kontrollojë emocionet dhe të veprojë vetëm pas reflektimit dhe diskutimit të kujdesshëm. … Trump nuk ka asnjë nga këto cilësi kritike. Ai nuk inkurajon pikëpamje kontradiktore. Atij i mungon vetëkontrolli dhe vepron me vrull. Ai nuk mund të tolerojë kritikat personale. Ai ka alarmuar aleatët tanë më të afërt me sjelljen e tij të çrregullt.” Kur Trump fitoi, këta kritikë u përjashtuan nga çdo rol në administratën e tij, gjë që ka të ngjarë të ndodh përsëri.

Si një lider politik i vendosur në grumbullimin e pushtetit, Trump ka treguar qartë se është i aftë. Por temperamenti i tij në qeverisje ka treguar se atij i mungon inteligjenca emocionale që kishte mbështetur suksesin e presidentëve si Franklin D. Roosevelt dhe George H.W. Bush.

Siç tha dikur Tony Schwartz, shkrimtari i autobiografisë së Trump: “Që herët, kuptova se ndjenja e vetëvlerësimit të Trump është përgjithmonë në rrezik. Kur ndihet i mërzitur, ai reagon në mënyrë impulsive dhe mbrojtëse, duke ndërtuar një histori vetë-justifikuese që nuk varet nga faktet. … Trump thjesht nuk tregoi emocione apo interesa për të tjerët. … Një pjesë kyçe e historisë është se faktet janë çfarëdo që Trump i konsideron të jenë në çdo ditë të caktuar.” Si president, nevojat personale të Trump shpesh shtrembëronin motivet e tij dhe ndërhynin në objektivat e politikës së tij.

Temperamenti i Trump kufizoi gjithashtu inteligjencën e tij kontekstuale. Ndërsa mungesa e përvojës së tij në qeveri dhe çështjet ndërkombëtare e bëri atë më pak të kualifikuar se shumica e paraardhësve të tij, ai më pas nuk tregoi pothuajse asnjë interes për të mbushur boshllëqet në njohuritë e tij. Më keq, nevoja e tij e vazhdueshme për konfirmim personal çoi në zgjedhje të gabuara politikash që dobësuan aleancat amerikane – për shembull, pas takimeve të tij të samitit në 2018 me Putinin dhe Kim Jong-un të Koresë së Veriut.

Duke gjykuar nga sjellja e Trump si ish-president, asgjë nuk ka ndryshuar. Ai mbetet i gatshëm të pranojë humbjen e tij në 2020 dhe fushata e tij për t’u rikthyer në Shtëpinë e Bardhë pas zgjedhjeve të vitit të ardhshëm ka shfaqur deklaratat ekstreme që mobilizojnë bazën e tij besnike. Nëse ai ia del mbanë, e vetmja veçori e parashikueshme e politikës së jashtme të SHBA-së do të jetë paparashikueshmëria./Project Syndicate-Kumtari.al

Read Previous

Fëmijët, krahasimi me botën, sipas Unicef/ 1 në 4 fëmijë shqiptarë nuk hanë rregullisht fruta-perime

Read Next

Shtrenjtimi i apartamenteve, dhembje koke për një familje normale