Ne as që ju kemi ftuar – Kina i përgjigjet bojkotit të SHBA në Lojrat Olimpike

Kina ka reaguar me zemërim ndaj bojkotit diplomatik të qeverisë amerikane të Lojërave Olimpike Dimërore të vitit të ardhshëm, pasi shumë vende u shprehën se do të konsideronin t’i bashkoheshin protestës.

Bazuar në të dhënat e të drejtave të njeriut në Pekin dhe Zelanda e Re njoftoi se nuk do të dërgonte përfaqësues në Lojërat Olimpike.

Zyrtarët kinezë e hodhën poshtë bojkotin e Uashingtonit si një “pozicion dhe manipulim politik” dhe u përpoqën të diskreditonin vendimin duke pretenduar se diplomatët amerikanë as që ishin ftuar në Pekin në radhë të parë, raporton The Guardian.

Shtëpia e Bardhë konfirmoi të hënën se nuk do të dërgonte asnjë përfaqësues zyrtar ose diplomatik në Lojërat Dimërore dhe Paraolimpike në shkurt, “duke pasur parasysh gjenocidin e vazhdueshëm të PRC [Republika Popullore e Kinës] dhe krimet kundër njerëzimit në Xinjiang dhe abuzimet e tjera të të drejtave të njeriut”. “Sportistët në ekipin e SHBA-së kanë mbështetjen tonë të plotë”, tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki. “Ne do të jemi pas tyre 100% teksa i brohorisim nga shtëpia.”

©Kumtari.al

Read Previous

Bashkimi i KESH me OSHEE sërish në tryezë pas krizës, po vlerësohen mundësitë

Read Next

“Kanuni” i mafias shqiptare/“Kur të jep fjalën, të jep djalin”