Ndërron jetë legjenda e Gjermanisë

Gjermania humb edhe kampionin e fundit të botës, të vitit 1954. Horst Eckel është ndarë ditën e sotme nga jeta dhe ka pikëlluar gjermanët.

Eckel ishte 89 vjeç dhe ishte një nga dy futbollistët që i kishte luajtur të gjitha duelet e Botërorit të Zvicrës.

Ai numëronte 32 ndeshje me Gjermaninë Perëndimore, ndërsa në Bundsliga me Kaiserslautern kishte dalë kampion në vitet  1951, 1953, si dhe nënkampion në vitet 1954, 1955.

Ame skuadrën gjermane u aktivizua për 11 sezone, duke “arkivuar” 213 ndeshje gjatë të cilave shënoi edhe 64 gola.

Read Previous

Tomorr Alizoti: Nuk do marr pjesë në asnjërin kuvend

Read Next

Lëkundje tërmeti në Greqinë jugore