Navalny e quan çmimin Saharov një ‘nder’, falënderon Parlamentin Evropian / Kremlini: Nuk e respektojmë vendimin

Parlamenti Evropian i dha kritikut të burgosur të Kremlinit, Alexei Navalny, Çmimin e tij Sakharov për Lirinë e Mendimit, ditën e mërkurë.
Kritiku i burgosur i Kremlinit dhe aktivisti kundër korrupsionit Alexei Navalny tha të enjten se çmimi i tij Saharov – çmimi më i lartë i BE-së për të drejtat e njeriut – është një “nder”.
 
“Ky nuk është vetëm një nder, por edhe një përgjegjësi e madhe,” tha Navalny në Twitter, llogaritë e të cilit në mediat sociale drejtohen nga ekipi i tij.
 
“Unë jam vetëm një nga ata të shumtët që luftojnë korrupsionin sepse e konsideroj atë jo vetëm si shkaktar të varfërisë dhe degradimit të shteteve, por edhe si kërcënimin kryesor për të drejtat e njeriut”, tha politikani 45-vjeçar i opozitës, citon The Moscow Times.
 
“Unë i jam shumë mirënjohës Parlamentit Evropian që e vlerësoi kaq lart punën tonë. Ne do të vazhdojmë të bëjmë më të mirën.”
 
Çmimi, i emëruar sipas disidentit sovjetik Andrei Sakharov, njeh individët që kanë dhënë një “kontribut të jashtëzakonshëm në mbrojtjen e lirisë së mendimit” dhe është “haraçi më i lartë i paguar nga BE për punën e të drejtave të njeriut”.
 
Navalny aktualisht po vuan një dënim me dy vjet e gjysmë burg për thyerjen e një kërkese të lirimit me kusht të vitit 2014, ndërsa ai po trajtohej për helmim me agjent nervor në Gjermani.
 
Navalny “ka treguar guxim të madh në përpjekjet e tij për t’i rikthyer lirinë e zgjedhjes popullit rus”, tha nënpresidentja e Parlamentit Evropian Heidi Hautala, duke shpallur çmimin.
 
Më herët të enjten, Kremlini tha se nuk e respektonte vendimin e Parlamentit Evropian.
kumtari.al

Read Previous

Erdoganin e zë gjumi gjatë konferencës

Read Next

Biden thotë se SHBA do të mbrojë Tajvanin në rast sulmi nga Kina