Motra e Kim Jong-un fyen Korenë e Jugut për sanksionet

Kim Yo-jong tha se Seuli po vepronte si “qeni besnik” i Uashingtonit

Koreja e Jugut rrezikon të përkeqësojë tensionet në rajon duke ndjekur nga afër SHBA-në, tha të enjten Kim Yo-jong, motra e liderit të Koresë së Veriut Kim Jong-un dhe një zyrtar i lartë i qeverisë. Ajo sulmoi presidentin e Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol dhe qeverinë e tij, duke i quajtur “idiotë” për sinjalizimin se Seuli mund të vendosë sanksione të reja ndaj Veriut.

“Sapo SHBA foli për ‘sanksionet e saj të pavarura’ kundër DPRK-së, Koreja e Jugut bëri papagallë atë që tha e para,” vuri në dukje Kim, sipas një deklarate të lëshuar nga agjencia shtetërore e lajmeve e vendit KCNA. Më tej, ajo e denoncoi Korenë e Jugut si “një qen besnik dhe ushtar i SHBA”.

Tirada erdhi pasi Ministria e Jashtme e Koresë së Jugut tha se po shqyrtonte vendosjen e sanksioneve shtesë në përgjigje të një breshëri predhash dhe raketash balistike të lëshuara nga Pheniani gjatë stërvitjeve ushtarake, sipas agjencisë së lajmeve Yonhap të Seulit.

“Nëse ata mendojnë se mund të shpëtojnë nga situata aktuale e rrezikshme përmes ‘sanksioneve’, ata duhet të jenë vërtet idiotë pasi nuk dinë të jetojnë në paqe dhe rehati,” tha Kim.

Pyes veten pse populli i Koresë së Jugut mbetet ende një shikues pasiv ndaj akteve të tilla të qeverisë së Yoon Suk-yeol dhe idiotëve të tjerë që vazhdojnë të krijojnë situatën e rrezikshme.

Kim paralajmëroi se kufizimet e mëtejshme ndaj Phenianit do të “shtonin karburant në armiqësinë e këtij të fundit” dhe do të shërbenin “si një lak” për Uashingtonin dhe Seulin.
LEXO MË SHUMË: SHBA ridislokon bombardues me rreze të gjatë në Gadishullin Korean

Zyrtarët e Koresë së Jugut, së bashku me SHBA-në dhe Japoninë, akuzuan Korenë e Veriut për nxitje të tensioneve në rajon. Rosemary DiCarlo, zyrtarja më e lartë e paqes e OKB-së, i përshkroi nisjet si “aktivitete alarmante” të hënën.

Përshkallëzimi ndodhi gjatë disa stërvitjeve të përbashkëta ushtarake SHBA-Koree Jugore, të cilat Pheniani i konsideroi një kërcënim për sigurinë e tij. Forcat Ajrore të SHBA-së ridislokuan bombarduesit strategjikë B-1B Lancer në Gadishullin Korean të shtunën, ndërsa avionët luftarakë të Koresë së Jugut praktikuan goditjen e raketave të Koresë së Veriut.

 

Read Previous

Zvicra vendos për dërgesat e armëve në Rusi dhe Ukrainë

Read Next

Rama nuk tërhiqet/ Projektin më të madh në vend atë të Portit të Durrësit do ta kalojë vetëm me votat e mazhorancës dhe pa debate

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *