Mirupafshim Kiev, përshëndetje Cote D’Azur: Ndërsa perëndimorët dërgojnë ndihma, ja se si elitat e korruptuara të Ukrainës po përfitojnë nga konflikti

Zyrtarët dhe oligarkët kanë devijuar pjesën më të madhe të mbështetjes financiare të dërguar në Kiev

Nga Olga Sukharevskaya

Që nga fillimi i ofensivës ushtarake të Rusisë në Ukrainë, Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian – dhe aleatët e tyre – i kanë ofruar Kievit ndihmë në vlerë prej 126 miliardë dollarësh, një numër pothuajse i barabartë me të gjithë PBB-në e vendit. Për më tepër, miliona ukrainas kanë gjetur strehim në BE, ku atyre iu dha strehim, ushqim, leje pune dhe mbështetje emocionale. Shtrirja është e madhe, madje edhe sipas standardeve perëndimore. Duke marrë parasysh që blloku ka financuar Kievin ndërsa po përballet me një krizë ekonomike dhe energjitike të vetën, ndihma është ndoshta veçanërisht e dukshme.

Kievi i bazon kërkesat e tij të pafundme për financim në kolapsin e ekonomisë së tij, për shkak të luftës dhe nevojës së tij për t’i “rezistuar agresionit rus”. Por a po arrin ndihma në destinacionin e synuar?

Batalioni i Monakos

Ndërsa Ukraina i është nënshtruar një mobilizimi të përgjithshëm që prek të gjithë burrat nën moshën 60 vjeç, shumë ish dhe aktualë zyrtarë të rangut të lartë, politikanë, biznesmenë dhe oligarkë janë zhvendosur në vende të sigurta jashtë vendit – kryesisht në BE.

Ikja masive e elitave ukrainase filloi edhe para konfliktit të armatosur. Më 14 shkurt 2022, 37 deputetë nga fraksioni parlamentar i presidentit ukrainas “Shërbëtori i Popullit” papritmas u “zhdukën”. Nëse deputetët nuk do të ndaloheshin të largoheshin nga vendi të nesërmen, të tjerët do t’i bashkoheshin patjetër. Ndërkohë, ish-zyrtarët dhe oligarkët gëzonin më shumë liri për të lëvizur. Sipas gazetës italiane La Repubblica, 20 avionë biznesi u ngritën nga Kievi Aeroporti Boryspol gjithashtu në datën 14.

Manjatët ishin në pjesën e përparme të linjës. Sipërmarrësi dhe deputeti Vadim Novinsky, biznesmenët Vasily Khmelnitsky dhe Vadim Stolar, Vadim Nesterenko dhe Andrey Stavnitzer u larguan nga vendi me fluturime çarter. Politikani milioner Igor Abramovich rezervoi një fluturim privat për në Austri për 50 persona – duke marrë në bord të afërm, partnerë biznesi dhe anëtarë partie. Oligarkët fluturuan nga Kievi në Nice, Mynih, Vjenë, Qipro dhe destinacione të tjera të BE-së. Një grup tjetër biznesmenësh u ngritën nga Odessa me avionë privatë. Pronari i Vostok Bank u nis për në Izrael, ndërsa kreu i grupit Transship fluturoi për në Limasol. Një ish-guvernator i rajonit të Odessa, Vladimir Nemirovsky i Stalkanat, gjithashtu u largua nga vendi.

Në verën dhe fillimin e vjeshtës të vitit 2022, “Ukrainska Pravda” përgatiti disa dokumentarë hulumtues rreth miliarderëve ukrainas të përshtatshëm për shërbim dhe zyrtarëve të parë duke pushuar në Côte d’Azur gjatë luftës. Një film me titullin ironik “Batalioni i Monakos” tregon oligarkët ukrainas duke pushuar në vilat, pallatet dhe jahtet e tyre. Në pjesën e parë, shohim biznesmenin Konstantin Zhevago, i cili përfshihet në listën e të kërkuarve të Interpolit, duke pushuar në jahtin e tij privat me vlerë 70 milionë dollarë. Jahti zbukuron bregun e Bregut të Azur, ndërsa familja e Zhevago zbarkon. Sipërmarrësi i Kharkovit, Alexander Yaroslavsky, i cili premtoi të shesë jahtin e tij dhe të transferojë fondet drejt restaurimit të Kharkovit, mund të shihet duke lundruar së bashku.

Gazetarët e “Ukrainska Pravda” panë gjithashtu një paraqitje të shkurtër të vëllezërve Surkis në Francë, të cilët aktualisht po marrin me qira apartamente me vlerë 2 milionë euro në vit. Ndërkohë, një Bentley 300,000 dollarë që i përkiste biznesmenit ukrainas Vadim Ermolaev u pa pranë kazinosë në Monako dhe Eduard Kohan, bashkëthemeluesi i Euroenergotrade, u pa në një nga hotelet elegant të Monte Carlo.

Me sa duket, një koloni e tërë oligarkësh ukrainas ka zënë vend në komunën elitare franceze Cap-Ferrat. Zhvilluesi i tokës Vadim Solar, oligarkët Dmitry Firtash, Vitaly Khomutynnik dhe Sergey Lovochkin janë ndër ata që shijojnë jetë të mirë në mes të luftës. Vila Cap-Ferrat që dikur i përkiste mbretit Leopold II të Belgjikës u ble nga oligarku më i pasur ukrainas Rinat Akhmetov. Fqinjët e tij janë Alexander Davtyan, President i Investment Group DAD LLC dhe Vladislav Gelzin, një ish-deputet i Këshillit Rajonal të Donetsk.

Siç theksojnë vazhdimisht krijuesit e filmit, deputetë dhe biznesmenë të fraksioneve parlamentare “pro-ruse” u larguan nga vendi gjatë luftës. Megjithatë, shumë mbështetës aktivë të qeverisë aktuale gjithashtu preferojnë të mbrojnë atdheun e tyre nga jashtë.

“Ukrainska Pravda” arriti të intervistonte Andrei Kholodov, një deputet nga fraksioni i Vladimir Zelensky “Shërbëtori i Popullit”, nga rezidenca e tij aktuale në Vjenë. Kryeqyteti austriak u zgjodh gjithashtu nga nacionalisti Nikita Poturaev dhe Sergei Melnichuk, një ish-kreu i batalionit Aidar i njohur për krimet e luftës të raportuara nga Amnesty International. Ish-kreu i Gjykatës Kushtetuese të Ukrainës, 59-vjeçari Alexander Tupitsky dhe ish-prokurori i përgjithshëm i Ukrainës Ruslan Ryaboshapka, 45-vjeçar, gjithashtu preferuan “llogore” të huaja.

Anëtarët e parlamentit ukrainas nuk po nxitojnë të miratojnë ligje të rëndësishme jetike për vendin gjatë kohës së luftës. Sipas kanalit Telegram “Volyn News”, që nga 11 marsi 2022, më shumë se 20 deputetë ishin shpërngulur jashtë vendit për arsye të paspecifikuara. Gjeografia është e gjerë: Britania e Madhe, Polonia, Katari, Spanja, Franca, Austria, Rumania, Hungaria, Emiratet e Bashkuara Arabe, Moldavia, Izraeli, etj. Në mars, Prokuroria e Përgjithshme e Ukrainës nisi një hetim për veprimet e gjashtë parlamentarëve që kanë mbeti jashtë vendit.

Me sa duket, as lufta dhe as ndëshkimi nuk mund t’i vënë në punë ligjvënësit ukrainas. Vetëm 99 deputetë nga 450 morën pjesë në seancën e Parlamentit më 20 korrik. Me sa duket të shpërqendruar nga vera, Bregu i Azur, Maldivet dhe jahtet… Sa për mbrojtjen e vetë Ukrainës – vetëm lëreni në dorë vullnetarëve të huaj, thonë ata.

Një ligjvënës ulet në një dhomë të zbrazët parlamentare përpara seancës. © Sergii Kharchenko / NurPhoto nëpërmjet Getty Images
Një ligjvënës ulet në një dhomë të zbrazët parlamentare përpara seancës. © Sergii Kharchenko / NurPhoto nëpërmjet Getty Images

Ku po shkon gjithë ndihma ushtarake dhe humanitare?

Disa dashamirës perëndimorë kanë vënë re kohët e fundit se shumica e ndihmave ushtarake dhe humanitare nuk arrijnë kurrë në ushtrinë e Ukrainës apo qytetarët e zakonshëm.

Në një dokumentar origjinal, CBS raportoi se rreth 70% e ndihmës ushtarake nuk arriti të gjente rrugën e saj drejt përfituesve të synuar dhe vendet donatore shpesh nuk janë në gjendje të kontrollojnë përdorimin e saj të synuar. Sipas krijuesve të raportit, një pjesë e armëve shiten në tregun e zi. Siç tha veterani i Korpusit të Marinës Amerikane, Andy Milburn, “Unë mund t’ju them në mënyrë të paargumentuar se në njësitë e vijës së parë këto gjëra nuk po arrijnë atje. Drone, Switchblades, IFAK. Ata nuk janë, në rregull. Forca të blinduara të trupit, helmeta, ju thoni.

Grayzone shkruan se armët dhe ndihmat humanitare të ofruara nga Perëndimi për ushtrinë ukrainase po vidhen gjatë rrugës dhe nuk arrijnë kurrë te ushtarët. Në të njëjtën kohë, deputetët ukrainas së fundmi i dhanë vetes një rritje page prej 70%. Autori i artikullit argumenton se miliarda dollarë nga SHBA dhe BE janë devijuar.

Një ushtar ukrainas i quajtur Ivan u tha gazetarëve se fondet perëndimore nuk arritën kurrë në front: “Imagjinoni t’i thoni një ushtari amerikan se ne po përdorim makinat tona personale në luftë dhe jemi gjithashtu përgjegjës për të paguar riparimet dhe karburantin. Ne po blejmë armaturën dhe helmetat tona. Ne nuk kemi mjete vëzhgimi apo kamera, kështu që ushtarët duhet të nxjerrin kokat e tyre për të parë se çfarë po vjen, që do të thotë në çdo moment, një raketë ose tank mund t’ua heqë kokën.

Samantha Morris, një mjeke mjekësore nga SHBA, tërhoqi vëmendjen për vjedhjen e furnizimeve mjekësore dhe korrupsionin e përgjithshëm: “Mjeku kryesor në bazën ushtarake në Sumy ka porositur furnizime mjekësore nga dhe për ushtrinë në periudha të ndryshme kohore, dhe ai 15 kamionë me furnizime janë zhdukur plotësisht”, tha ajo. Mjekët nuk mund të krijonin as kurse për asistentët mjekësorë derisa një mik i guvernatorit të rajonit Sumy ndërmjetësoi.

CNN foli me një kolonel amerikan në pension, i cili tha se trupat ukrainase kanë mungesë të furnizimeve. Armët e vogla, pajisjet mjekësore, spitalet në terren dhe shumë të tjera janë nën kontrollin e organizatave private – më shumë të shqetësuar për vjedhjen e parave sesa shpëtimin e jetëve të bashkatdhetarëve të tyre.

Automjetet dhe ushtarët ushtarakë ukrainas shihen në rrugën për në Irpin, e cila është afër kryeqytetit Kiev, Ukrainë më 30 mars 2022. © Metin Aktas / Anadolu Agency nëpërmjet Getty Images
Automjetet dhe ushtarët ushtarakë ukrainas shihen në rrugën për në Irpin, e cila është afër kryeqytetit Kiev, Ukrainë më 30 mars 2022. © Metin Aktas / Anadolu Agency nëpërmjet Getty Images

Siç këmbënguli Stephen Myers, një ish-anëtar i Komitetit Këshillimor të Departamentit të Shtetit të SHBA-së për Politikat Ekonomike Ndërkombëtare, “Ka shumë pak për të parandaluar një komandant në terren që të devijojë disa nga pajisjet tek blerësit, të njohur si rusët, kinezët, iranianët apo kushdo, duke pretenduar se pajisjet dhe armët janë shkatërruar…”

Mijëra ton ndihma humanitare po vidhen. Në shtator, Byroja Kombëtare Kundër Korrupsionit të Ukrainës (NABU) vërtetoi se kreu i Zyrës së Presidentit, Andrei Yermak, zëvendësi i tij Kirill Tymoshenko, kreu i fraksionit “Shërbëtori i Popullit” David Arakhamiya dhe miku i tij Vemir Davityan qëndronin pas vjedhjes në shkallë të gjerë të ndihmave humanitare në rajonin e Zaporozhye. Zyrtarët e Zaporozhye, Starukh, Nekrasova, Sherbina dhe Kurtev e kryen vetëm sipërfaqësisht detyrën e shpërndarjes së ndihmës. Në gjashtë muaj ata organizuan vjedhjen e 22 kontejnerëve detarë, 389 makinave hekurudhore dhe 220 kamionëve. Ndihma humanitare u shit në ATB dhe Selpo – supermarkete në pronësi përkatësisht të Gennady Butkevich dhe Vladimir Kostelman. Sigurisht, Timoshenko, Nekrasova dhe Davityan u bënë të gjithë “refugjatë” dhe gjetën azil në Vjenë.

Pa dyshim, jo ​​të gjithë janë në arrati. Andrei Yarmolsky, ish-zëvendëskryetari skandaloz i administratës rajonale të Volynit – i akuzuar për vjedhje të ndihmës humanitare, furnizim me jelek antiplumb me defekt dhe lëvizje të paligjshme të burrave jashtë vendit – u promovua. Ai tani punon për Këshillin Kombëtar të Sigurisë dhe Mbrojtjes.

Po vidhen edhe mjete mjekësore. Telegrafi raporton se “disa nga furnizimet e dhuruara më vonë dolën në raftet e farmacive të spitaleve: me çmim dhe të listuara për shitje”. Punonjësit shëndetësorë përvetësojnë ilaçe, fasha dhe pajisje mjekësore dhe ua rishisin pacientëve për të cilët ishin menduar të jini të lirë, thotë artikulli.

Një histori e ngjashme u tha nga mjeku i lartpërmendur Dr Morris: “Më mori një telefonatë nga një infermiere në një spital ushtarak në Dnipro. Ajo tha se presidenti i spitalit kishte vjedhur të gjitha medikamentet kundër dhimbjeve për t’i rishitur dhe se ushtarët e plagosur që po trajtoheshin atje nuk kishin lehtësim dhimbjeje. Ajo na lutej që t’i jepnim me dorë ilaçe kundër dhimbjes. Ajo tha se do t’i fshihte nga presidenti i spitalit në mënyrë që të arrinin te ushtarët. Por kujt mund t’i besosh? A po i vidhte vërtet medikamentet presidentja e spitalit, apo po përpiqej të na mashtronte që t’i jepnim ilaçe kundër dhimbjeve që ajo t’i shiste ose t’i përdorte? Kush e di. Të gjithë gënjejnë.”
Lufta për disa, Gucci për të tjerët

Flukse të mëdha parash nga vendet perëndimore përdoren vazhdimisht nga zyrtarë të korruptuar ukrainas për pasurim personal dhe për të blerë mallra luksi.

Në një skemë korrupsioni të shkatërruar së fundmi, doganat e Odesës kontrabanduan këmisha, çanta shpine, këpucë sportive, rripa dhe sende të tjera luksoze nga Givenchy, Gucci, Polo, Dolce & Gabbana, Michael Kors, Chanel, Louis Vuitton dhe Armani nën maskën e pajisjeve të ushtrisë. . Dokumentet, që deklarojnë ngarkesën si “për nevojat e Forcave të Armatosura të Ukrainës”, u nënshkruan nga kreu në detyrë i doganës së Odessa Vitaly Zakolodyazhny. Sipas deputetit Alexander Dubinsky, kjo është një skemë e zakonshme vjedhjeje. “Puna e doganave është e pakënaqshme, sepse ndërsa disa luftojnë në front, të tjerët po bëjnë para nën maskën e uniformave të doganës”, tha parlamentari.

Oficeri i Doganave dhe Mbrojtjes së Kufirit të SHBA-së zbërthen produktet e falsifikuara të sekuestruara në kompleksin e Portit Detar të Los Anxhelosit/Long Beach. © Brittany Murray / MediaNews Group / Long Beach Press-Telegram nëpërmjet Getty Images
Oficeri i Doganave dhe Mbrojtjes së Kufirit të SHBA-së zbërthen produktet e falsifikuara të sekuestruara në kompleksin e Portit Detar të Los Anxhelosit/Long Beach. © Brittany Murray / MediaNews Group / Long Beach Press-Telegram nëpërmjet Getty Images

Për të marrë një shembull tjetër, në maj 2022, vendet perëndimore hoqën tarifat doganore për Ukrainën. Brenda një jave, në vend u importuan mbi 14 mijë makina pasagjerësh. Siç komentoi zëvendësministri i Infrastrukturës Mustafa Nayem, “Duke marrë parasysh që jemi një vend në luftë, partnerët tanë në Poloni, Sllovaki dhe Rumani u befasuan nga ky përmirësim i shpejtë i flotës së automjeteve tona”.

Teksa blejnë rroba dhe makina luksoze, hajdutët po kujdesen edhe për të tërhequr kapitalin nga Ukraina.

Sipas Byrosë së Sigurisë Ekonomike të Ukrainës, buxhetit të Ukrainës i mungojnë 4.5 miliardë UAH taksa nga agrotregtarët: “Në gusht-shtator 2022, pothuajse 12 milion ton drithëra dhe vaj të vlerësuar në 137 miliardë UAH u eksportuan përmes territorit doganor. të Ukrainës. Nga këto, pothuajse 4 milionë tonë u eksportuan nga kompani false që ekzistojnë vetëm në letër”. Për më tepër, “shumica e kompanive jorezidente në të cilat eksportohet gruri janë me rrezik të lartë dhe të përfshira në hetime penale”. A është kjo “marrëveshja e grurit” që komuniteti global po brohorit në mënyrë aktive? Duket sikur mashtruesit ukrainas po korruptojnë jo vetëm vendin e tyre, por edhe shtetet e huaja. Dhe ky është vetëm një shembull nga shumë.

Kur vëllezërit Surkis u larguan nga Ukraina, morën me vete 17 milionë dollarë. Por kjo është thjesht një gjë e vogël në krahasim me “heronjtë e Euromaidan”. Sipas ish-deputetit të Popullit të Ukrainës, Oleg Tsarev, pas shpërthimit të armiqësive, politikanët kryesorë ukrainas dërguan kryeqytetin dhe familjet e tyre jashtë vendit.

Ai përmend se prindërit dhe të afërmit e Presidentit Vladimir Zelensky dhe gruas së tij u larguan të gjithë nga vendi. Paraardhësi i Zelensky, ish-presidenti Petr Poroshenko, transferoi jo vetëm fëmijët e tij, por edhe rreth një miliardë dollarë amerikanë në para në MB.

E njëjta gjë vlen edhe për zyrtarët e tjerë të mëdhenj ukrainas: ish-ministri i Punëve të Brendshme Arsen Avakov, kreu i Zyrës së Presidentit Andriy Yermak, Presidenti i dytë i Ukrainës Leonid Kuchma, ish-kryeministri i Ukrainës Arseniy Yatsenyuk dhe shumë të tjerë të gjithë morën familjet dhe pasuritë, të vlerësuara në rreth një miliard dollarë, jashtë vendit. Dhe kjo nuk është për të përmendur oligarkët e shumtë të lidhur politikisht.

Mashtruesit e shtatit më të vogël mund të “bashkohen individualisht në BE”. Një sistem ryshfeti lejon meshkujt e moshës ushtarake të largohen nga vendi. Sipas Izvestia, tarifa aktualisht është midis 8,000 dhe 10,000 dollarë. Mediat ukrainase gjithashtu raportojnë në mënyrë aktive për njerëzit që paguajnë për të kaluar kufirin.

***

Simpatia e perëndimorëve ndaj një vendi në luftë është e kuptueshme. Por ndërkohë që disa vende po bëjnë maksimumin për të ndihmuar Ukrainën – edhe pse vetë po përballen me një krizë ekonomike – zyrtarët e korruptuar ukrainas po përdorin fondet për të grumbulluar pasuri personale dhe për të jetuar jetën e lartë në resorte të bukura. Dhe të gjitha në kurriz të taksapaguesve në Perëndim.

Në vitin 2015, Arseniy Yatsenyuk, pasi la postin e kryeministrit të Ukrainës, deklaroi hapur se ishte bërë miliarder. Duhet të shihet ende se sa manjatë të rinj ukrainas super të pasur – të ushqyer nga ndihma ushtarake e huaj – do të shfaqen në Perëndim deri në fund të konfliktit./RT-Kumtari

 

/Olga Sukharevskaya, ish-diplomate ukrainase

Read Previous

Berisha: Po asgjësohet porti mijëravjeçar, shqiptarët do paguajnë 2 miliardë euro për portin e ri

Read Next

Tre të vrarë dhe 7 të plagosur / 46 orë e 50 minuta përgjime të Taulant Ballës me vendim gjykate

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *