Ministrja Xhaçka në Kuvend mbron të shoqin për hotelin me 5 yje në Himarë/ Po investon miliona…

Fjala e Ministres

Nuk kam asgjë për të fshehur. Nuk kam shkelur asnjë ligj, as unë as bashkëshorti, as qeveria as kryeministri. Nuk jam në konflikt interesi.

E di mirë dhe kolegu që I ka hipur furtunës në gotë si kalë beteje.

Bashkëshorti im zgjodhi rrugën të merret me biznes shumë përpara se të hynte në politikë e jo pse unë u bëra deputete e ministre.

E ka nisur biznesin si emigrant në Itali, njësoj si deputeti që e ka marrë me kaq pasion këtë kauzë opozitare dhe pas 30 vitesh biznes ëhstë angazhuar me të gjitha vështirësite dhe rrisqet që paraqet sot të bëjë një investim serioz hotel me 5 yje në jug.

Nuk është përfitues i asnjë qindarke nga fondet publike dhe asnjë metër truall pronë publike për ndërtimin e këtij hoteli.

E dini çfarë është përfituar?

Si investitor strategjik nuk ka përfituar asgjë përveçse sigurisë juridike për të pasur përparësi në lidhje me kontratën e përvitshme në bashki për të vënë shezlongë përpara hotelit përkundrejt pagesës. Nënkuptoj tarifën e bashkisë. Një kontratë me kohëzgjatje 1 vjeçare që duhet rinovuar çdo vit e do ta marrë njësoj si të gjitha subjektet e tjera që do veprojnë në turizëm.

Këtë të drejtë do ta kishte edhe nëse nuk do të ishte investitor strategjik që po investon miliona e do të punojësojë me dhjetra punonjës, do të sjellë turistë e prodhojë ekonomi e të ardhura për atë zonë e më gjërë ka përfituar të drejtën të vërë shezlona në plazh.

Përfitues i bregdetit nuk do të thotë uzurpues i pronës por konsiderohet çdo qytetar pavarësisht shtetësisë që dëshiron të shpenzojë kohën e tij duke përfituar nga mundësitë që ofron bregdeti në këtë rast janë klientët e hotelit në buzë të detit që kanë të drejtën e daljes në det. Këtë të drejtë do ta kishte edhe pa statusin e investitorit strategjik, si ato që vënë shezlon në plazh. Mjafton të kesh një kjoskë, një restorant apo hotel.

Read Previous

Fijet e pa dukshme se si funksionon sistemi oligarkik/ Gruaja e Guvernatorit Sejko drejtoreshë në bankën e Samir Manes, merr vilë në Palasë

Read Next

Vjosa Osmani në samitin e BE: Mosintegrimi i vendeve demokratike të Ballkanit Perëndimor përbën një kërcënim të madh sigurie për të gjithë Evropën

Leave a Reply

Your email address will not be published.