Ministrat e BE-së takohen në Calais për krizën e Kanalit, por pa Mbretërinë e Bashkuar

Ministrat e BE-së do të takohen sot në Calais për të diskutuar se si të ndalojnë njerëzit që kalojnë Kanalin me varka të vogla, por pa sekretaren e Brendshme të Mbretërisë së Bashkuar, Priti Patel, ftesa e së cilës u anulua pas një grindjeje diplomatike me Francën.

Franca ka ftuar përfaqësues nga Belgjika, Gjermania, Holanda dhe Komisioni Evropian në takimin, i cili u thirr javën e kaluar pasi 27 persona që shpresonin të kërkonin azil në Mbretërinë e Bashkuar vdiqën duke bërë kalimin e rrezikshëm. Pas asaj ngjarjeje, humbjes më të madhe të jetëve në Kanal që nga shfaqja e rrugës së Kanalit, qeveria franceze po kërkon një bashkëpunim më të madh evropian për të shtypur kontrabandistët e njerëzve, raporton BBC.

Qeveria franceze ka thënë se pesë kontrabandistë njerëzish të dyshuar, të arrestuar pranë kufirit belg javën e kaluar, kishin blerë materiale të paspecifikuara në Gjermani. Njerëzit që kërkojnë të arrijnë në Mbretërinë e Bashkuar shpesh vijnë në Francë nëpërmjet Belgjikës për të gjetur pikën më të shkurtër të kalimit.

Patel duhej të merrte pjesë në takim, por nuk u ftua pasi Boris Johnson publikoi propozimet e tij për të trajtuar çështjen, në një letër drejtuar Emmanuel Macron, që u publikua në Twitter përpara se presidenti francez ta merrte atë. Macron tha se metodat e Johnson ishin “jo serioze”. Qeveria franceze kundërshtoi idetë e kryeministrit, duke përfshirë propozimin që të gjithë personat që kalojnë Kanalin të kthehen në Francë, por edhe faktin që letra u bë publike.

 

©Kumtari.al

Read Previous

Varianti i ri i COVID, Alimehmeti: Shumë zhurmë për asgjë, viruset evoluojnë drejt transmetueshmërisë më të lartë dhe rrezikut më të ulët

Read Next

Formula 1 në zi, ndërron jetë ‘babai’ skuadrës WILLIAMS