Mijëra protestues kundër arrestimeve në Sudan

Forcat ushtarake kanë arrestuar kryeministrin në detyrë të Sudanit dhe zyrtarë të lartë të qeverisë, kanë ndërprerë aksesin në internet dhe kanë bllokuar urat në kryeqytetin, Khartoum, tha ministria e informacionit e vendit, duke i përshkruar veprimet si një grusht shteti.
 
Si përgjigje, mijëra njerëz mbushën rrugët e Khartoum dhe qytetit të Omdurman për të protestuar kundër pushtimit të dukshëm ushtarake të hënën. Pamjet e shpërndara në internet duket se tregojnë protestuesit duke bllokuar rrugët dhe duke u vënë flakën gomave ndërsa forcat e sigurisë përdorën gaz lotsjellës për t’i shpërndarë.
 
Protestuesit mund të dëgjoheshin duke brohoritur, “Populli është më i fortë, më i fortë” dhe “Tërheqja nuk është një opsion!” ndërsa shtëllungat e tymit nga gomat e djegura mbushnin ajrin, transmeton Aljazeera.

Read Previous

Shqipëria pritet me fishkëllima në garën e boksit në Beograd

Read Next

‘Der Spiegel’: Ballkani kërcënohet nga një konflikt i ri! BE nuk ofron asnjë perspektivë, po u lë hapësirë Rusisë dhe Kinës