Meta uron homologun gjerman për Ditën e Bashkimit të Gjermanisë

Presidenti i Republikës, z. Ilir Meta ka uruar homologun e tij gjerman, Frank-Walter Steinmeier, me rastin e Ditës së Bashkimit të Gjermanisë.

Presidenti Meta e vë theksin te mbështetja gjermane ndaj Shqipërisë në këto 30 vite post-komunizëm. Veçanërisht në mbështetjen e vendit tonë në proceset integruese dhe forcimit të shtetit të së drejtës.

Më poshtë statusi i plotë:

 

“🇦🇱🤝🇩🇪 I nderuar zoti President, Shkëlqesia Juaj, Frank-Walter Steinmeier

Me rastin e Ditës së Bashkimit të Gjermanisë, kam kënaqësinë e veçantë që, në emër të popullit shqiptar dhe në emrin tim personal, të përcjell urimet e mia më të ngrohta e të sinqerta për Ju dhe popullin mik gjerman.

Në këtë ditë të veçantë dhe të rëndësishme për vendin dhe popullin Tuaj, me shumë gëzim dëshiroj të vlerësoj miqësinë e thellë e të sinqertë si dhe bashkëpunimin e shkëlqyer që ekziston ndërmjet dy vendeve e dy popujve tanë.

Vendi im mbetet thellësisht mirënjohës për mbështetjen e sinqertë dhe avokatinë e drejtpërdrejtë të Gjermanisë, si për vazhdimësinë gjeo-strategjike të procesit të zgjerimit të Bashkimit Europian drejt vendeve të Ballkanit Perëndimor, ashtu edhe për kapërcimin e vështirësive në procesin e hapjes së negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Dëshiroj t’Ju falënderoj, Zoti President, edhe për mbështetjen që vendi Juaj, përmes Procesit të rëndësishëm të Berlinit, hapi një perspektivë të qartë politike dhe ekonomike integruese në Bashkimin Europian për të gjitha vendet e rajonit tonë dhe t’Ju siguroj se ky proces jetik për të gjithë ne, mbetet rruga më e qartë e më e sigurt për integrimin e plotë të Ballkanit Perëndimor në familjen dhe vlerat europiane.

Nënvizoj, në këto çaste të rëndësishme për të gjithë rajonin tonë, se do të vazhdojmë bashkëpunimin e shkëlqyer mes vendeve tona, si dy vende anëtare të NATO-s, për çështjet e sigurisë rajonale, në dobi një rajoni të paqtë, të begatë dhe të integruar në Bashkimin Europian.

Së bashku me urimet më të mira për Ju, si dhe për zhvillimin e përparimin e mëtejshëm të Gjermanisë, ju lutem, pranoni zoti President, shprehjen e konsideratës sime më të lartë.“, shkruan Meta në llogarinë e tij në Facebook.

Read Previous

Princesha e Kurorës së Shqipërisë, gjatë ceremonisë martesore të Dukës së Madhe George Mikhailovich Romanov

Read Next

Shqipëria, e pa jetueshme për shqiptarët, e “dëshiruar” nga emigrantët