Meta prezanton Threads, rivalin e X, në BE

Grupi Meta ka prezantuar shërbimin e mesazheve të shkurtra Threads në Bashkimin Evropian, raporton ”Wall Street Journal”.

”Do të ketë gjithashtu një opsion për të përdorur Threads vetëm për të lexuar postimet pa qenë në gjendje të shkruani postimet tuaja”, sipas raportit.

Shërbimi është një alternativë ndaj platformës në internet X të Elon Musk, e njohur më parë si Twitter.

Që kur Musk bleu Twitter dhe e riemëroi X, numri i përdoruesve në platformë ka ardhur në rënie, sipas studiuesve të tregut.

X akuzohet gjithashtu se nuk ka moderuar gjuhën e urrejtjes dhe lajmet e rreme.

Disa konkurrentë i shohin problemet e X si një mundësi për të ndërtuar platformat e tyre.

Threads konsiderohet një kandidat veçanërisht i fortë, sepse shërbimi bazohet në platformën e fotove dhe videove në Instagram të Metës, e cila ka qindra miliona përdorues të lidhur.

Threads ka afro 100 milionë përdorues që janë aktivë.

Zuckerberg mbetet i bindur se Threads mund të bëhet një shërbim me një miliard përdorues brenda pak vitesh./ atsh

Read Previous

Çfarë është efekti Flynn?

Read Next

Franca ndalon pirjen e duhanit në plazhe dhe parqe publike