Meta përkujton 45 vjetorin e pushkatimit të dy poetëve, Vilson Blloshmi dhe Genc Leka

Presidenti Ilir Meta ka përkujtuar 45-vjetorin e pushkatimit nga regjimi komunist të dy poetëve Vilson Blloshmi dhe Genc Leka.

POSTIMI I PLOTË I PRESIDENTIT
Në përvjetorin e 45-të të pushkatimit të poetëve martirë Vilson Blloshmi dhe Genc Leka nderojmë kujtimin dhe veprën e tyre të paharruar, si dhe të të gjithë shkrimtarëve dhe artistëve që persekutoi, burgosi dhe vrau diktatura.

Dy korifej të dritës që ndriçuan ndërgjegjen shoqërore në një periudhë të errët, simbole të fjalës së lirë, guximit, kurajës dhe dinjitetit njerëzor, do të jetojnë përgjithmonë në vargjet e tyre frymëzuese për LIRINË.

Image

Read Previous

Radiografia e Tatimeve: Keqmenaxhim, paaftësi dhe vakanca

Read Next

Shefi i forcave të armatosura të Britanisë: Putin nuk është as i sëmurë, as ka gjasë ta vrasë kush