Merkel nuk ia përton “heroit” të Evropës/ U qëndroj vendimeve të mia politike

Presidenti ukrainas goditi Angela Merkelin dhe Nicolas Sarkozy, duke i fajësuar ata për luftën aktuale dhe tha se qëndrimi i tyre i vitit 2008 kundër pranimit të Kievit në NATO ishte një “llogaritje e gabuar” e qartë që trimëroi Rusinë.

Zelenskyy sugjeroi se vendi i tij tani po vuante agresionin rus si rezultat i drejtpërdrejtë i vendimeve politike të marra nga kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Nicolas Sarkozy në vitin 2008.

Zelensky shënjestroi dy ish-udhëheqësit, ku theksoi se thuhet se kanë bllokuar pranimin e Ukrainës në aleancën ushtarake të NATO-s gjatë një samiti atë vit në Bukuresht, Rumani.

Megjithëse zyra e Sarkozy-t ende nuk i është përgjigjur Zelensky-t, Merkel reagoi duke thënë se ajo “qëndron në vendimet e saj në lidhje me samitin e NATO-s të vitit 2008 në Bukuresht”.

“Duke pasur parasysh mizoritë e zbuluara në Bucha dhe vende të tjera në Ukrainë, të gjitha përpjekjet e qeverisë dhe komunitetit ndërkombëtar për të qëndruar në krah të Ukrainës dhe për t’i dhënë fund barbarizmit dhe luftës së Rusisë kundër Ukrainës kanë mbështetjen e plotë të të ish-kancelares”, thuhet në deklaratë.

Merkel, e cila u largua nga politika vitin e kaluar pasi shërbeu katër mandate si kancelare, u pa si një figurë stabilizuese në Evropë gjatë drejtimit të saj, por lufta në Ukrainë ka ekspozuar gjithashtu të meta të mundshme në udhëheqjen e saj me kritikët që thonë se politika e saj e detentimit ndaj Moskës la Gjermaninë dhe Evropën të pambrojtur.

Një tjetër faktor kryesor në atë kritikë po bëhet tani dukshëm, përkatësisht varësisë së konsiderueshme të Gjermanisë nga nafta dhe gazi rus për të fuqizuar ekonominë e saj.

Në vitin 2014, Gjermania importoi 36% të gazit të saj nga Moska, por në kohën kur Rusia pushtoi Ukrainën fqinje më 24 shkurt, ajo importonte 55%.

Situata e ka detyruar Gjermaninë që pretendon se nuk është në gjendje të ndjekë thirrjet e SHBA dhe aleatëve të tjerë për të vendosur një embargo të plotë të energjisë ndaj Moskës.

Pavarësisht zemërimit ndaj agresionit të Rusisë dhe përçmimit të drejtuar ndaj Berlinit për zvarritjen e perceptuar të saj, politikanët gjermanë nuk mbështesin një embargo të plotë të energjisë./dw

Read Previous

Të rinjtë në tkurrje, numri i nxënësve në arsimin 9 -vjeçar ra me 3% këtë vit shkollor

Read Next

Yuri Kim ‘fut hundët’ sërish në punët e brendshme të Partisë Demokratike