Meghan i kërkon falje gjykatës në Mbretërinë e Bashkuar / Nuk kisha qëllim të mashtroja

Meghan, Dukesha e Sussex, i ka kërkuar falje një gjykate në Mbretërinë e Bashkuar që harroi emailet që ajo shkëmbeu me një ndihmës, i cili do të informonte autorët e një biografie të paautorizuar për të dhe Princin Harry, raporton agjencia e shtypit PA e Mbretërisë së Bashkuar. Ajo shtoi se “nuk kishte ndërmend të mashtronte” gjykatën.

Sussex-ët kanë mohuar në mënyrë të përsëritur bashkëpunimin me Omid Scobie dhe Carolyn Durand në librin e tyre “Finding Freedom”, por Meghan kërkoi falje në një deklaratë të bërë publike të mërkurën pasi një ish-ndihmës i tha gjykatës se ai u kishte dhënë informacion autorëve.

Kërkesa e faljes e dukeshës erdhi si pjesë e procesit gjyqësor të saj kundër Associated Newspapers Limited (ANL), botuese e gazetës britanike The Mail on Sunday, e cila riprodhonte pjesë të një letre private që ajo i dërgoi babait të saj Thomas Markle në gusht 2018.

Në shkurt, Meghan fitoi pretendimin e saj për privatësi kundër botuesit ANL dhe gjykatësi vendosi se “zbulimet ishin qartazi të tepruara dhe si rrjedhim të paligjshme” dhe se nuk do të kishte “asnjë perspektivë që një gjykim tjetër do të arrihej pas një gjyqi”.

Megjithatë, ANL po e kundërshton vendimin dhe thotë se duhet të bëhet një gjyq, raporton PA.
Në deklaratën e tij të dëshmitarit, ish-sekretari i komunikimit i Meghan dhe Harry, Jason Knauf, tha se libri ishte “diskutuar në baza rutinë” dhe “diskutuar drejtpërdrejt me dukeshën disa herë personalisht dhe me email”, sipas PA.
Knauf tha se Meghan kishte dhënë disa pika për t’i ndarë me autorët gjatë një takimi të mundshëm, të cilin ai e diskutoi gjithashtu me Harry-n përmes emailit.
Ish-ndihmësi tha se Harry i tha atij: “Unë jam plotësisht dakord që duhet të jemi në gjendje të themi se nuk kishim asgjë me të,” në email, raporton PA. “Në mënyrë të barabartë, duke u dhënë atyre kontekstin dhe sfondin e duhur do të ndihmonte në nxjerrjen e disa të vërtetave atje.”

Në deklaratën e saj të dëshmitarit, Meghan tha: “Unë pranoj që zoti Knauf u dha disa informacione autorëve për librin dhe se ai e bëri këtë me dijeninë time, për një takim që ai kishte planifikuar për të bërë me autorët në cilësinë e tij si sekretar komunikimi.

“Shtrirja e informacionit që ai ndau është e panjohur për mua”.
“Kur miratova kalimin… nuk i kushtova rëndësi t’i shikoja këto emaile dhe i kërkoj falje gjykatës për faktin se nuk i kisha kujtuar këto shkëmbime në atë kohë. Nuk kisha absolutisht asnjë dëshirë apo qëllim për të mashtruar të pandehurin, ose gjykatën”.
Meghan tha gjithashtu se nuk ishte në dijeni të emaileve midis saj dhe Knauf në kohën e deklaratës së saj të mëparshme, sepse procesi gjyqësor nuk kishte arritur në fazën e zbulimit dhe avokatët e saj kërkuan të shtynte gjyqin për shkak të shtatzënisë së saj.
“Unë isha në tremujorin e parë të shtatzënisë sime të tretë në atë kohë, pasi kisha pësuar një abort disa muaj më parë dhe ndihesha shumë keq”, tha Meghan./CNN

kumtari.al

Read Previous

Me tërheqjen e Merkel nga politika, del në pension Ursula Wanecki, imituesja e saj prej 16 vitesh

Read Next

Mungesa e ujit arrin pikën kritike në veri të Sirisë