Medvedev: Udhëheqja e Ukrainës do të takohet me Krijuesin nëse sulmon Krimenë, Rusia do hakmerret me një sulm masiv

Russian President Vladimir Putin, right, listens to Prime Minister Dmitry Medvedev during the State Council meeting on the agricultural policy at the Kremlin in Moscow, Russia, Thursday, Dec. 26, 2019. (Yekaterina Shtukina, Sputnik, Government Pool Photo via AP)

Duke folur me veteranët e Luftës së Dytë Botërore të dielën në qytetin e Volgogradit, Dmitry Medvedev, president i Rusisë nga viti 2008 deri në 2012 dhe aktualisht nënkryetar i Këshillit të Sigurimit të vendit, lëshoi ​​një paralajmërim të ashpër për autoritetet në Kiev, të cilët më parë kishin thënë se po përgatiten për një sulm të mundshëm ndaj Krimesë.

“Disa kllounë gjakatarë të ekzaltuar që shfaqen periodikisht atje me disa deklarata, madje po përpiqen të na kërcënojnë, dua të them një sulm në Krime e kështu me radhë, duhet të jenë të vetëdijshëm se pasojat e një veprimi të tillë do të ishin të rënda për ta.” – tha zyrtari rus.

Sipas Medvedev, ‘në rast se diçka e tillë ndodh, Dita e Gjykimit do t’u vijë të gjithëve në të njëjtën kohë, e shpejtë dhe e rëndë’.

Ish-presidenti shtoi se ‘do të jetë shumë e vështirë të fshihesh’ nëse Rusia do të nisë një sulm kaq masiv. Ai vuri në dukje se pavarësisht këtyre rreziqeve, udhëheqja ukrainase ‘po vazhdon të provokojë situatën e përgjithshme me deklarata të tilla’.

Në një moment, autoritetet ukrainase do të fillojnë të kuptojnë se Rusia do t’i përmbushë të gjitha qëllimet e saj operacionale në Ukrainë pa marrë parasysh çfarë, tha ai, duke përfshirë çmilitarizimin dhe denazifikimin.

Ish-presidenti pranoi se vetë Rusia po kalonte një periudhë ‘shumë të vështirë’ në historinë e saj dhe shprehu besimin, megjithatë, se vendi do të dilte më i fortë nga konflikti.

Read Previous

Berisha përshëndet vendimin e Be për hapjen e negociatave

Read Next

Detaje të reja/ Si u manipulua kontejneri me banane në portin e Durrësit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *