Me tërheqjen e Merkel nga politika, del në pension Ursula Wanecki, imituesja e saj prej 16 vitesh

Ursula Wanecki ka një ëndërr, e cila është të takojë më në fund Angela Merkelin dhe të shkëmbejë këshilla me të se si të gatuaj tortë me kumbulla silesiane. “Unë e di që asaj i pëlqen ta bëjë atë. E imagjinoj të ulur në kopshtin e saj, duke pirë një kafe dhe duke ngrënë tortën, larg syrit të publikut.”

Asaj i është thënë “nga njerëz të njohur”, thotë ajo, se ideja e saj nuk është aq e largët. Merkel di për Wanecki-n, e cila e ka imituar atë për pothuajse aq kohë sa ka qenë kancelare, madje i ka dërguar një libër të nënshkruar, të cilin Wanecki e konsideron si miratim të heshtur të rolit të saj jokonvencional.

Prania e saj publike si kopje e Merkelit në Gjermani në çdo gjë, nga shfaqjet satirike televizive dhe hapjet e supermarketeve deri te dasmat private dhe festat e ditëlindjeve, e ka mbajtur atë të zënë gjatë 16 viteve të fundit, edhe pse ajo e quan “hobin” e saj dhe e ka ruajtur punën e saj të përditshme si një asistente-konsulente tatimore. Kur Merkel, 67 vjeç, tërhiqet nga detyra e saj muajin e ardhshëm, 65-vjeçarja Wanecki planifikon të bëjë të njëjtën gjë.

“Ajo që mezi pres më shumë është të mund të bëj përsëri llakun e thonjve dhe vathët e mëdhenj, diçka që Merkel nuk e bën kurrë”, bën shaka ajo. “Por unë mendoj se me heqjen e xhaketave, nuk do të thotë se njerëzit nuk do të vazhdojnë të më bërtasin ‘Hallo Angie’ për disa kohë që do të pasojnë. Ajo nuk do të zhduket nga vetëdija publike për ca kohë.”/The Guardian

kumtari.al

Read Previous

38 milionë euro për blerjen e energjisë në tregun e lirë vetëm për gjysmën e nëntorit

Read Next

Meghan i kërkon falje gjykatës në Mbretërinë e Bashkuar / Nuk kisha qëllim të mashtroja