Mbretëria e Bashkuar përfshihet nga stuhia / Dy të vdekur dhe më shumë se 100 kamionë të bllokuar në borë

Dy burra janë vrarë nga rrëzimi i pemëve, pasi stuhia Arwen goditi disa pjesë të Britanisë së Madhe me erëra të forta, shi dhe borë. Një mësues vdiq pasi një pemë ra në makinën e tij në Antrim dhe një burrë tjetër u godit nga një pemë që ra në Cumbria, raporton BBC.

Në Skoci, 80,000 njerëz humbën energjinë. Stuhia arriti shpejtësinë 98 mph në Northumberland dhe rreth 120 kamionë u bllokuan në dëborë pranë Rochdale. Ka paralajmërime të tjera për erë, borë dhe akull në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar të shtunën. Një paralajmërim i rrallë i kuq për erën ishte lëshuar nga Met Office në të gjithë bregun lindor të Skocisë dhe Anglinë Verilindore, me shpejtësinë më të lartë prej 98 mph të regjistruar në Brizlee Wood në Northumberland.

©Kumtari.al

Read Previous

Të pasurit po pasurohen gjithmonë dhe më shumë – dhe po nxisin një bum të avionëve privatë

Read Next

Zjarr në spitalin Covid 3 në Tiranë