Mbretëria e Bashkuar dhe Franca shkëmbejnë akuza pas tragjedisë në det

Udhëheqësit britanikë dhe francezë kanë shkëmbyer akuza, pasi të paktën 27 njerëz vdiqën duke u përpjekur të kalonin Kanalin në incidentin më vdekjeprurës që nga fillimi i krizës aktuale të migracionit.

Në një bisedë telefonike me Boris Johnson të mërkurën mbrëma, presidenti francez Emmanuel Macron theksoi “përgjegjësinë e përbashkët” të Francës dhe Mbretërisë së Bashkuar dhe i tha Johnson se ai priste bashkëpunim të plotë dhe se situata nuk do të përdoret “për qëllime politike”, tha Elysée, raporton The Guardian.

Tridhjetë e katër persona besohet se ishin në varkë kur ajo u mbyt të mërkurën, duke çuar në atë që Organizata Ndërkombëtare për Migracionin tha se ishte humbja më e madhe e jetëtve në Kanal që kur filloi të mblidhte të dhëna në vitin 2014. Dy të mbijetuar janë në kujdes intensiv .

Kryeministri britanik bëri thirrjen e përsëritur që Franca të binte dakord për patrulla të përbashkëta policore përgjatë bregut të Kanalit dhe tha se incidenti i së mërkurës nënvizoi se si përpjekjet e autoriteteve franceze për të patrulluar plazhet e tyre “nuk kanë qenë të mjaftueshme”.

“Ne kemi pasur vështirësi për të bindur disa nga partnerët tanë, veçanërisht francezët, që të bëjnë gjërat në një mënyrë që ne mendojmë se situata e meriton,” tha ai të mërkurën. “Unë i kuptoj vështirësitë me të cilat përballen të gjitha vendet, por ajo që duam tani është të bëjmë më shumë së bashku – dhe kjo është oferta që po bëjmë.”

Francezët i kanë rezistuar më parë ofertave të Mbretërisë së Bashkuar për të dërguar agjentë të policisë dhe të Forcave Kufitare për të ngritur patrullime të përbashkëta, mes shqetësimeve për implikime për sovranitetin kombëtar. Macron bëri thirrje gjithashtu për një takim urgjent të ministrave të qeverisë evropiane dhe një rritje të menjëhershme të financimit për agjencinë kufitare të BE-së, Frontex. Qeveria e Francës mbajti një takim urgjent të enjten në mëngjes për të diskutuar hapat e ardhshëm.

©Kumtari.al

Read Previous

Vrasja e Carolinës në Greqi / Botuesi i gazetës : Babis Anagnostopoulos nuk është vrasësi i Caroline

Read Next

Aksident në Durrës / Punonjësi i policisë godet me makinë një 3-vjeçar