Mbi 40 emigrantë humbin jetën në brigjet italiane

Të paktën 40 emigrantë kanë humbur jetën nga gjatë një zbarkimi në Cutro , njëzet kilometra larg Crotone.

Trupat e pajetë janë gjetur mëngjesin e sotëm në plazh në zonën “Steccato”. Mes viktimave , një djalë 7-vjeçar, një tjetër 3-vjeçar dhe një i porsalindur.

Por frika se bilanci përfundimtar i tragjedisë mund të jetë edhe më i rëndë për shkak se në varkë udhëtonin disa dhjetëra persona.

Për momentin janë rreth pesëdhjetë persona të shpëtuar ndërsa kërkimet për të mbijetuar të tjerë vazhdojnë. Ata ishin 180.

Varka që u largua nga Turqia-me emigrantë të ardhur nga Irani, Afganistani dhe Pakistani – do të kishte përfunduar në shkëmbinj për shkak të detit të trazuar.

Sipas burimeve, emigrantët “nuk kishin kohë të kërkonin ndihmë” dhe disa nga të mbijetuarit do të kishin arritur në bregdet me mjetet e tyre. Ata ishin në një varkë (një barkë peshkimi) që dallgët e ndanë në dysh. Njerëzit në bord dolën në det dhe u mbytën.

Aktualisht janë 30 të vdekur të konfirmuar, por ka ende shumë trupa për t’u gjetur. Prandaj, numri i të vdekurve mund të përkeqësohet më tej.

Read Previous

Biden dyshues për planin e paqes të propozuar nga Kina

Read Next

Aksidentohet utobusi në Kroaci, vdes një 41-vjeçar shqiptar