Martohet Princesha Mako e Japonisë / Martesa shoqërohet nga polemika dhe protesta / Princesha humb statusin mbretëror

Princesha e Japonisë Mako martohet me të dashurin Kei Komuro
 
Princesha Mako e Japonisë është martuar me të dashurin e saj të kolegjit Kei Komuro – duke humbur kështu statusin e saj mbretëror.
 
Sipas ligjit japonez, anëtarët femra të familjes perandorake humbasin statusin e tyre pas martesës me një njeri “të zakonshëm”, megjithëse te anëtarët meshkuj kjo nuk ndodh.
 
Ajo gjithashtu anashkaloi ritet e zakonshme të një martese mbretërore dhe refuzoi një pagesë që u ofrohej femrave mbretërore pas largimit të tyre nga familja.
 
Ajo është anëtarja e parë femër e familjes mbretërore që i refuzon të dyja.
 
Çifti pritet të shpërngulet në SHBA – ku Komuro punon si avokat – pas martesës. Lëvizja ka sjellë krahasime të pashmangshme me mbretërit britanikë Meghan Markle dhe Princin Harry, duke u dhënë të sapomartuarve pseudonimin “Harry dhe Meghan i Japonisë”.
 
Ashtu si zonja Markle, Komuro është nën vëzhgim intensiv që kur u njoftua për marrëdhënien e tij me zonjën Mako. Ai u kritikua së fundmi për stilin e flokëve bisht kur u kthye në Japoni.
 
Disa gazeta tabloide dhe përdorues të mediave sociale mendonin se modeli i flokëve të tij – që shihej si jokonvencional në Japoni – ishte i papërshtatshëm për dikë që do të martohej me një princeshë.
 
Një protestë ka pasur edhe të martën kundër martesës së çiftit.
 
Në një konferencë për shtyp të martën, zonja Mako tha se ajo kërkoi falje për çdo telash që u solli njerëzve nga martesa e saj.
 
“Më vjen shumë keq për shqetësimin e shkaktuar dhe jam mirënjohëse për ata që kanë vazhduar të më mbështesin”, tha ajo, sipas një raporti të NHK. “Për mua, Kei është i pazëvendësueshëm – martesa ishte një zgjedhje e nevojshme për ne.”, citon BBC.
 
Z. Kumuro shtoi se ai e donte zonjën Mako dhe donte të kalonte jetën e tij me të.
 
Princesha Mako u largua nga rezidenca e saj në Tokio rreth orës 10:00 me orën lokale të martën (01:00 GMT) për të celebruar martesën e saj , duke iu përkulur disa herë prindërve të saj, Princit të Kurorës Fumihito dhe Princeshës së Kurorës Kiko. Ajo gjithashtu përqafoi motrën e saj më të vogël para se të largohej, raportoi gazeta Kyodo.
 
Ka pasur një mbulim të tepruar mediatik rreth çiftit gjatë viteve, gjë që ka bërë që princesha të vuajë nga çrregullimi i stresit post-traumatik, kishte thënë më herët Agjencia Imperial Household (IHA).
 
Marrëdhënia e saj është përballur me polemika në vend.
 
Të martën, njerëzit u fotografuan duke protestuar kundër martesës në një park japonez.
 
Shumë slogane u shfaqën për të nxjerrë në pah çështje financiare rreth familjes së Komuros – veçanërisht nënës së tij.
 
Ish princesha u fejua me Komuro në vitin 2017 dhe të dy do të martoheshin vitin e ardhshëm. Por martesa u vonua pas pretendimeve se nëna e Z. Komuro kishte probleme financiare – thuhet se ajo kishte marrë një hua nga ish-i fejuari i saj dhe nuk e kishte kthyer atë.
 
Pallati mohoi se vonesa ishte e lidhur me këtë, megjithëse Princi i Kurorës Fumihito tha se ishte e rëndësishme që çështjet e parave të trajtoheshin përpara se çifti të martohej.
©kumtari.al

Read Previous

Erdogan tërhiqet nga vendimi për shpalljen non grata të ambasadorëve

Read Next

Kinë: Rritje të rasteve me gripin e shpendëve te njerëzit / “Është një virus që shkakton vdekshmëri të lartë”