Mafia italiane: Dënohen ‘Anëtarët e Ndrangheta-s, ndërsa Italia fillon një gjyq të madh

Prokurori antimafia Nicola Gratteri ka shpenzuar 30 vjet duke luftuar grupet e krimit të organizuar

Një gjykatë italiane ka dënuar 70 anëtarë të grupit të fuqishëm mafioz, Ndrangheta, në fazën e parë të gjyqit më të madh mafioz në dekada, sipas BBC.

Të pandehurit u përballën me akuza duke përfshirë tentativë vrasje dhe zhvatje.

Gjatë dy viteve të ardhshme, 355 mafiozë të dyshuar dhe zyrtarë të korruptuar do të përballen me gjykatën për përfshirjen e tyre me grupin më të pasur dhe më të fuqishëm të krimit të organizuar në Itali.

Qindra avokatë dhe gati një mijë dëshmitarë janë të përfshirë.

“Gjyqet maxi” të së shtunës u zhvilluan me dyer të mbyllura në një sallë gjyqi të rindërtuar posaçërisht në qytetin kalabrez të Lamezia Terme.

Të akuzuarit kishin zgjedhur një gjyq të shpejtë që u lejoi atyre t’u zvogëloheshin dënimet me një të tretën nëse shpalleshin fajtorë. Gjyqtarët i dhanë gjashtë prej të dënuarve dënimin maksimal prej 20 vjetësh që prokurorët kishin kërkuar.

21 të pandehur të tjerë u shpallën të pafajshëm.

‘Ndrangheta është një rrjet i përhapur kriminal i përbërë nga rreth 150 familje. Ky gjyq synon vetëm një prej tyre: familjen Mancuso.

Përfshihen një sërë akuzash për drogë, vrasje, tentativë vrasjeje, zhvatje, marrje kredie, zbulim të sekreteve zyrtare dhe shpërdorim detyre.

Bosi i supozuar Luigi Mancuso, 67 vjeç, i cili njihet me pseudonimin “Xhaxhai” dhe ish-senatori Giancarlo Pittelli, 68 vjeç, për të cilin prokurorët kanë pretenduar se ishte rregulluesi i jakave të bardha, do të përballen me gjyqe më të gjata gjyqësore në një datë të mëvonshme.

kumtari.al

Read Previous

Gjermani, shifrat e infektimeve shënojnë një rekord të ri, ndërsa vaksinimet bien

Read Next

Operacion policor kundër lojrave të fatit / Arrestohen 5 persona, sekuestrohen kompjutera, celularë dhe para