Macron ndryshon ngjyrën e flamurit francez

Presidenti Emmanuel Macron ka kaluar në përdorimin e një blu të errët në flamurin zyrtar francez, duke zëvendësuar nuancën e mëparshme më të ndritshme, thanë zyrtarët për mediat lokale.

Ky veprim bëri që flamujt në ngjyrën e re të ngriheshin në pallatin presidencial vitin e kaluar pa asnjë bujë shoqëruese.

Macron donte të kthente flamurin blu, një simbol i Revolucionit Francez, tha Europe 1.

Megjithatë, si flamujt më të errët ashtu edhe ato më të lehta kanë qenë në përdorim për dekada.

Marina e Francës dhe shumë ndërtesa zyrtare në mbarë vendin kanë përdorur gjithmonë nuancën blu detare.

Por në vitin 1976, nën Presidentin Giscard d’Estaing, shteti francez prezantoi një blu më të ndezur në trengjyrësh për t’u përshtatur me blunë në flamurin e Evropës.

Ai vendim ishte pjesërisht një vendim estetik, raporton Europe 1, sepse flamujt francezë dhe evropianë u valvitën pranë njëri-tjetrit në kaq shumë vende.

Pallati Élysée nuk ka shpallur publikisht ndryshimin e flamujve dhe nuk është dhënë asnjë urdhër që institucionet e tjera të bëjnë të njëjtën gjë.

Thuhet se kishte disa mosmarrëveshje për ndryshimin e Macron në blu, me disa që argumentuan se nuanca e re ishte e shëmtuar dhe do të përplasej me flamurin e BE-së, dhe të tjerë nostalgjik për versionin e para 1976.

Megjithatë, të gjithë të interesuarit këmbëngulin se ndryshimi i ngjyrës nuk duhet të interpretohet si një gjest kundër BE-së, raporton Europe 1.

Franca do të marrë presidencën e radhës të BE në janar.

Macron gjithashtu përballet me zgjedhjet presidenciale në prill të vitit të ardhshëm./BBC

©kumtari.al

Read Previous

Rriten aksionet e Fondacionit të Sorosit në prona dhe banka

Read Next

Në foltoren e Kuvendit, teatri vazhdon / Basha- Ramës :“Mbeturinë social-realiste”