Lufta në Ukrainë/ AFP: Evropa përballë një recensioni të madh

Në të gjithë Europë shqetësimi po rritet sa i përket ekonomisë ndërkohë që vazhdon lufta mes Ukrainës dhe Rusisë.

Zyrtarët gjermanë po refuzojnë ajrin e kondicionuar ndërsa përgatitin plane për racionimin e gazit natyror dhe rinisjen e impianteve të qymyrit.

Një ndërmarrje gjigante po kërkon një paketë shpëtimi nga taksapaguesit dhe mund të vijnë më shumë. Qumështoret pyesin veten se si do ta pasterizojnë qumështin.

Euro ka shkuar në nivelin më të ulët të 20 viteve kundrejt dollarit dhe parashikimet e recesionit janë në rritje.

Këto pika presioni janë shenja se si konflikti – dhe Kremlini duke mbytur gradualisht gazin natyror – provokoi një krizë energjie në Evropë dhe po rrit gjasat e një zhytjeje përsëri në recesion, teksa ekonomia po ripërtëritej nga COVID-19.

Në planin afatgjatë, ekonomistët thonë se Rusia, duke shmangur kolapsin e plotë, do të paguajë një çmim të rëndë për luftën: thellimin e stanjacionit ekonomik përmes investimeve të humbura dhe të ardhurave më të ulëta për popullin e saj.

Sfida më urgjente e Evropës është afatshkurtër: luftoni inflacionin rekord prej 8.6% dhe kaloni dimrin pa mungesa të dëmtuara të energjisë.

Kontinenti mbështetet në gazin natyror rus dhe çmimet më të larta të energjisë po rrjedhin drejt fabrikave, kostove të ushqimit dhe rezervuarëve të karburantit.

Pasiguria rëndon mbi industritë me energji intensive si çeliku dhe bujqësia, të cilat mund të përballen me racionimin e gazit natyror për të mbrojtur shtëpitë nëse kriza përkeqësohet, shkruan AFP. 

Read Previous

COVID/ 427 të infektuar dhe 1 viktimë në 24 orët e fundit

Read Next

Berisha në Belsh me fermerët: Djersa dhe mundi juaj është në rrezik