Lufta e Vladit, gjeneralit famëkeq që pritet të udhëheqë 700 mijë trupa ruse drejt ofensivës së re në Ukrainë

Rusia dyshohet se po përgatitet për një ofensivë të re që mund të shohë rreth 700 mijë ushtarë të vërshojnë në Ukrainë. Kjo e fundit, ka paralajmëruar gjatë dimrit se forcat e Vladimir Putin do të përgatiten për një sulm të ri në vitin 2023.

Kanë kaluar gati 11 muaj që kur gjenerali famëkeq Mad Vlad pushtoi Ukrainën, duke dërguar forcat e tij në kufi për të marshuar në Kiev. Por, duket se ky nuk ishte “operacioni special ushtarak” disaditor që Putini dhe njerëzit e tij shpresonin të ishte.

Dhe tani më shumë se 117,000 rusë kanë vdekur në fushat e betejës në Ukrainë. Por, me gjithë humbjet marramendëse, Ushtria ruse mendohet të jetë më shumë se një milion burra e djem, me dy milionë rezervistë të tjerë që mund të thirren në çdo kohë.

E ardhmja e Putinit tani është e lidhur me suksesin ose dështimin e tij në luftë, me thashethemet që qarkullojnë rreth shëndetit të tij dhe frikës së tij për një grusht shteti. Dhe sipas raporteve, ai mund të përgatitet për një lëvizje tjetër të madhe në përpjekje për të mposhtur Ukrainën.

Kievi ka paralajmëruar se Rusia po përgatitet të thërrasë edhe 500,000 rekrutët e tjerë për të rifreskuar ushtrinë e saj të shkatërruar, përveç 300,000 që u thirrën në tetor.

Është sugjeruar se Putini mund të shpallë një valë të dytë mobilizimi masiv për të forcuar ushtrinë e tij dhe lojërat e luftës kanë vazhduar mes Bjellorusisë dhe Rusisë. Trupat dhe forcat ruse vazhdojnë të lëvizin në ish-shtetin sovjetik të sunduar nga diktatori i fundit i Evropës, Alexander Lukashenko.

Dhe ende mbeten pyetje nëse Putini do të bëjë presion ndaj Bjellorusisë që t’i bashkohet zyrtarisht luftës kundër Ukrainës. Rusia mund të kërkojë të ndërpresë korridorin që lidh Kievin me Perëndimin duke pushtuar zonën pranë kufirit me Poloninë. Dhe truri i planit të ri thuhet se është gjenerali Valery Gerasimov.

Ofensiva e re thuhet se mund të fillojë brenda disa javësh. Besohet se Rusia gjithashtu mund të përdorë kapjen e Soledar-it si një trampolinë për një ofensivë të re në jug në Bakhmut.

Instituti për Studimin e Luftës (ISW) paralajmëroi se Putini mund të shpallë një mobilizim të ri brenda disa ditësh. Ekspertët thonë se Putinit i pëlqen të përdorë data simbolike për t’iu drejtuar popullit rus, dhe përvjetorët rreth Leningradit mund të jenë një moment i përsosur për Vladin.

Grupi i ekspertëve vuri në dukje gjithashtu se inteligjenca ukrainase dhe perëndimore kanë paralajmëruar vazhdimisht për përgatitjet e mobilizimit të Putinit të planifikuara për në mes të janarit.

Read Previous

Kiko zbulon rendin e ditës së Këshillit të Sigurisë Kombëtare

Read Next

450 mijë euro në tubin e aspiratorit, Prokuroria verifikon pasurinë e xhaxhait të Alda Klosit