Lufta e Ukrainës: Udhëheqësit perëndimorë do të vendosin sanksione të mëtejshme ndaj Rusisë

Udhëheqësit perëndimorë do të shpallin një grup të mëtejshëm sanksionesh kundër Rusisë të mërkurën, kanë thënë SHBA-të.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki tha se masat do të synojnë organet financiare dhe shtetërore ruse, si dhe disa zyrtarë dhe oligarkë.

Zonja Psaki tha se masa “do të mbajë përgjegjëse kleptokracinë ruse që financon dhe mbështet luftën e Putinit”.

Thirrjet për sanksione të mëtejshme janë rritur ditët e fundit mes akuzave për mizori ruse në Bucha.
Kryebashkiaku i qytetit i tha BBC-së të martën mbrëma se forcat ruse kishin vrarë rreth 320 civilë gjatë pushtimit të qytetit, ndërsa zbulimi i varreve masive ka shkaktuar ndërprerje në kryeqytetet perëndimore.

Zonja Psaki u tha gazetarëve gjatë një konference për shtyp në Uashington DC të martën se sanksionet, të cilat pritet të përfshijnë një ndalim të të gjitha investimeve të reja në Rusi, do të “degradojnë instrumentet kryesore të pushtetit shtetëror rus, do të imponojnë dëme akute dhe të menjëhershme ekonomike ndaj Rusisë”.

Wall Street Journal tha të martën se Sberbank, huadhënësi më i madh i Rusisë, mund të jetë në mesin e atyre që janë në shënjestër.

Mediat amerikane kanë sugjeruar se sanksionet mund të synojnë gjithashtu dy vajzat e presidentit rus Vladimir Putin, megjithëse zonja Psaki refuzoi të komentojë mbi raportet.

Ajo shtoi se sanksionet do të merren në koordinim me BE-në dhe vendet e tjera të G7.
“Në koordinim me G7 dhe BE, një paketë shtesë gjithëpërfshirëse masash sanksionesh që do të imponojnë kosto ndaj Rusisë për ta çuar atë më tej në rrugën e izolimit ekonomik, financiar dhe teknologjik,” tha zonja Psaki.

Të martën, Komisioni Evropian propozoi sanksione të reja të gjera ndaj Rusisë, duke përfshirë një ndalim të mundshëm të importeve të qymyrit rus dhe masa shtesë që synojnë bizneset dhe zyrtarët shtetërorë dhe oligarkët në Moskë.

Ndalimi i propozuar i qymyrit rus, i cili duhet të miratohet nga të 27 vendet anëtare, do të shënonte herën e parë që BE-ja bllokon importet e energjisë ruse.

©kumtari.al

Read Previous

Deklarata e fortë e Berishës/ Yuri Kim më ka dërguar njeri të largohem nga gara për PD, nuk pranova

Read Next

Tregu ka nevoja emergjente për punonjës, por 103 mijë persona kanë më shumë se një vit në kërkim të punës