Lira turke në rënie të lirë pas uljes së fundit të normës së kërkuar nga Erdogan

Lira e Turqisë ra me 6% në nivelet e reja më të ulëta të të gjitha kohërave të enjten pasi banka qendrore, nën presionin e presidentit Tajip Erdogan, vazhdoi me një ulje të normës që shihej si e rrezikshme për ekonominë e madhe të tregut në zhvillim. Monedha arriti në 11.3 për dollar në tregtinë e paqëndrueshme dhe gjithashtu preku nivele të reja të ulëta kundrejt euros, dita e saj më e keqe që nga kriza e plotë e monedhës në 2018. Në orën 1417 GMT, një dollar bleu 11.05 lira, raporton reuters, përcjell Kumtari.

Lira ka humbur më shumë se një të tretën e vlerës së saj në tetë muajt e fundit për shkak të shqetësimeve si nga investitorët ashtu edhe nga kursimtarët për lehtësimin e parakohshëm monetar dhe rritjen e inflacionit në afërsisht 20%, që të dyja kanë rënduar të ardhurat e turqve.

© Kumtari.al

Read Previous

Kissinger: Mrekullia teknologjike nuk më magjeps aq shumë, mund të çojnë njerëzimin në rrezik

Read Next

Aksident tragjik në kufi, deri tani 7 viktima dhe 7 të plagosur