Legjenda e shahut Garry Kasparov: Rrethi i ngushtë i Putin mund të realizojë një “grusht shteti”

 Gazeta Kumtari 

Legjenda e shahut rus Garry Kasparov shpjegoi të hënën se çfarë mund të çojë në rrëzimin e presidentit rus Vladimir Putin nga rrethi i tij i ngushtë në një “grusht shteti pallati”.

Paula Reid e CNN-it e pyeti kritikun dhe aktivistin politik prej shumë kohësh të Putinit nëse ai priste të shihte më shumë ndërtimin e ndjenjave anti-Kremlin në Rusi ndërsa pushtimi i saj në Ukrainë lëkundet.

“Përfundimisht, po,” u përgjigj Kasparov, një mjeshtër shahu për ish-Bashkimin Sovjetik dhe Rusinë.

Kasparov më pas përshkroi “rendin e lëvizjeve që nuk mund të ndryshohen”.

“Së pari, publiku rus dhe elita ruse, ata duhet të pranojnë se lufta është e humbur,” tha ai. “Lajmet e këqija që vijnë nga Ukraina do të frymëzojnë më shumë njerëz të ngrihen sepse vështirësitë ekonomike do të rriten.”

“Pra, disfatë ushtarake në Ukrainë, revoltë social-ekonomike dhe atëherë do të keni kushtet, kushtet e duhura, për një grusht shteti në pallat”, parashikoi Kasparov. “Sepse shumë nga rrethi i brendshëm i Putinit do të kërkojnë një kok turku dhe është gjithmonë një diktator që duhet fajësuar për të gjitha dështimet.”

Putin e di se humbja e luftës në Ukrainë “nuk është një opsion për të”, tha Kasparov.

“Është një çështje e mbijetesës politike dhe në shumë raste … e mbijetesës fizike,” shtoi ai. “Kjo është arsyeja pse ai duhet të pretendojë se po e fiton luftën.”

©kumtari.al

Read Previous

Rama “tremb” deputetët: Do iu presim rrogën

Read Next

Mauro Icardi rikthehet në Seria A!