“Lavd për misterin: Një poemë për Europën”/ Lexoni poezinë që NASA do t’i dërgojë hënës së Jupiterit

NASA po dërgon një poezi nga poetja amerikane laureate Ada Limón në misionin e saj të ardhshëm Europa Clipper, i cili do të kërkojë jetë në hënën e akullt të Jupiterit, te quajtur Europa. Agjencia ka ftuar gjithashtu publikun të shtojë emrat e tyre në anijen kozmike, e cila do të udhëtojë miliarda milje nëpër sistemin tonë diellor.

Ky “mesazh në një shishe” i ngjan një përpjekjeje të kaluar nga agjencia në vitin 1977, kur NASA lëshoi dy kopje të një disku fonograf të quajtur Golden Record, me një version në secilën prej sondave Voyager. Ajo kapsulë kohore është ende duke fluturuar nëpër hapësirë, duke përmbajtur tinguj nga Toka, si të qeshura, muzikë dhe zhurma të kafshëve.

Poema e Limonit, e titulluar “Lavd për misterin: Një poemë për Europën”, është një “evolucion” i Rekordit të Artë të NASA-s, thotë Robert Pappalardo, shkencëtar i projektit Europa Clipper, Miriam Kramer nga Axios. Por me këtë përpjekje të fundit për të dërguar një pjesë të vetes në hapësirë, qëllimi është i ndryshëm.

“Nuk ka asnjë mesazh për alienët këtu,” i thotë Pappalardo Axios. “Ky është thjesht një mesazh për veten tonë dhe një mesazh simbolik për Evropën.”

,

Limón u emërua poetja amerikane laureate në vitin 2022. Duke u rritur, puna e saj u frymëzua kryesisht nga artistë, përfshirë nënën e saj. Ajo i thotë Nina Kravinsky-t të NPR se shkrimi i një vepre origjinale për misionin ishte një nga detyrat e saj më të vështira.

“Kur NASA më kontaktoi dhe më pyeti nëse do të shkruaja një poezi origjinale, menjëherë u emocionova shumë dhe thashë po. Dhe më pas e mbyllëm telefonatën dhe mendova, ‘Si do ta bëj këtë?’”, thotë Limón për NPR.

Por një koncept i ra në sy kur iu tregua për herë të parë për misionin: uji. Uji është çelësi për Europa Clipper, i cili ka një qëllim kryesor të përcaktojë nëse hëna e largët mund të mbështesë jetën. Shkencëtarët janë “pothuajse të sigurt” se Europa ka një oqean të madh nën koren e saj të akullt, sipas NASA-s. Në poezinë e saj, Limón shkruan për mrekullinë, misterin dhe ujin që “na bashkon”.

“Dhe nuk është errësira ajo që na bashkon,
as largësia e ftohtë e hapësirës, por
ofrimi i ujit, i çdo pike shiu,

çdo rrjedhje, çdo puls, çdo venë.
O hënë e dytë, edhe ne jemi bërë
nga uji, i deteve të paanë.

Edhe ne jemi bërë nga mrekullitë, nga dashuritë e mëdha
dhe të zakonshme, të botëve të vogla të padukshme,
të nevojës për të gërthitur në errësirë.”

Fjalët e Limonit do të gdhendeten në anën e anijes kozmike, duke përfaqësuar të gjithë Tokën. “Mendoj se të kesh një ndjenjë kolektive është me të vërtetë e jashtëzakonshme për mua, sepse ndihem sikur nuk është poezia ime,” i thotë Limón Axios. “Ndihet si një poezi kolektive. Dhe sapo e shkrova, m’u duk sikur, ‘Oh, kjo i përket Tokës. Kjo është poezia jonë për Tokën.”

Për të shtuar natyrën kolektive të gjestit, NASA po dërgon gjithashtu emrat e njerëzve në hapësirë. Çdokush mund të nënshkruajë virtualisht dhe agjencia hapësinore do të gdhend emrin e tyre në një nga disa mikroçipet që do të montohen në anijen kozmike.

“Ne jemi të ngazëllyer që ndajmë me botën mundësinë për të qenë pjesë e udhëtimit të Europa Clipper”, thotë në një deklaratë Nicola Fox, administratore e asociuar për Drejtorinë e Misionit Shkencës të NASA-s. “Më pëlqen vetëm mendimi se emrat tanë do të udhëtojnë nëpër sistemin tonë diellor.”

Europa appears white with orange rusty streaks, top half illuminated
Hëna e akullt e Jupiterit Europa NASA / JPL-Caltech / Instituti SETI

Anija kozmike do të niset nga Toka në tetor 2024 dhe do të nisë një udhëtim prej 1.8 miliardë miljesh drejt sistemit të Jupiterit. Shkencëtarët vlerësojnë se anija kozmike do të arrijë në orbitën rreth Jupiterit në vitin 2030. Ndërsa anija kozmike rrotullohet rreth planetit dhe fluturon pranë Europës rreth 50 herë, ajo do të mbledhë të dhëna për atmosferën, akullin dhe oqeanin e Hënës—dhe do të grumbullojë 500 milionë milje të tjera.

Aktualisht, Europa Clipper po montohet – dhe po transmetohet drejtpërdrejt – në Laboratorin Jet Propulsion të NASA-s në Kaliforninë Jugore./Smithsonian-Kumtari.al

Read Previous

Italia rrit çmimet e muzeve për të financuar dëmet nga përmbytjet

Read Next

Fantazia e fashizmit të së majtës europiane