Kush janë vajzat e Vladimir Putinit që po përballen me sanksionet e SHBA-së?

Identitetet e vajzave të Putinit nuk janë konfirmuar asnjëherë nga ai apo Kremlini dhe asnjë fotografi e tyre si të rritura nuk është publikuar ndonjëherë zyrtarisht. Edhe numri i fëmijëve të Putin është subjekt i spekulimeve intensive.

Zyrtarisht, Putin ka dy fëmijë, Maria dhe Katerina, nga martesa e tij me Lyudmila Putina, një ish-administratore e Aeroflot, nga e cila u divorcua në vitin 2013, duke u bërë lideri i parë rus që u divorcua që nga Pjetri i Madh në 1698.

Putin, i cili shumë rrallë ka folur publikisht për fëmijët e tij, iu përgjigj pyetjeve në konferencën e tij vjetore për shtyp në 2015, duke thënë se vajzat e tij nuk kishin ikur nga vendi, siç ishte spekuluar.

“Ato jetojnë në Rusi. Ato nuk janë arsimuar askund, përveç Rusisë. Unë jam krenar për to; vazhdojnë të studiojnë dhe punojnë”, tha ai. “Vajzat e mia flasin rrjedhshëm tre gjuhë evropiane. Unë kurrë nuk diskutoj familjen time me askënd. Ato thjesht jetojnë jetën e tyre.”

Putin tha se vajzat e tij “po hidhnin hapat e parë në karrierën e tyre” dhe “nuk ishin të përfshira në biznes apo politikë”. Megjithatë, të dyja vajzat që atëherë kanë nisur sipërmarrje biznesi.

Katerina Tikhonova, 35 vjeç, vajza më e vogël, lindi në Dresden në vitin 1986 ndërsa Putin punonte si spiun i KGB-së. Tikhonova, e cila përdor mbiemrin e gjyshes së saj nga nëna, ka studiuar në Universitetin Shtetëror të Shën Peterburgut dhe Universitetin Shtetëror të Moskës dhe ka një diplomë master në fizikë dhe matematikë.

Përveç studimeve, Tikhonova ka një pasion për kulturën japoneze dhe kërcimin akrobatik rock’n’roll, një formë atletike e boogie-woogie. Në vitin 2013 ajo dhe partneri i saj në kërcim dolën në vendin e pestë në kampionatin botëror në Zvicër.

Ishin pamje nga garat e saj të kërcimit, krahasuar me fotot nga faqja e internetit e Universitetit Shtetëror të Moskës, ku ajo punon, që ndihmoi për të vërtetuar fillimisht se Tikhonova ishte vajza e Putinit në 2015.

Tikhonova u martua me Kirill Shamalov, djalin më të vogël të Nikolai Shamalov, një i besuar i ngushtë i Putinit dhe bashkëpronar i Bankës Rossiya, të cilën qeveria amerikane e ka përshkruar si “banka personale” e zyrtarëve të lartë të Kremlinit. Kirill u emërua këshilltari kryesor ligjor i Gazprom për aktivitetin ekonomik të jashtëm në vitin 2002, kur ai ishte vetëm 20 vjeç.

Çifti u martuan në një ceremoni të fshehtë tre-ditore në resortin ekskluziv të skive Igora në vitin 2013, përpara se të dilnin fotot e ngjarjes. Ata u divorcuan në vitin 2018, por detajet e ndonjë marrëveshjeje financiare nuk janë bërë publike.

Më pak se dy vjet pas dasmës, Shamalov u emërua nga revista Forbes si një nga miliarderët më të rinj të Rusisë pasi bleu 17% të aksioneve në kompaninë petrokimike Sibur nga Genadi Timchenko, një aleat i Putinit, i cili më vonë u godit nga sanksionet. Një hetim nga Reuters në 2015 vlerësoi se çifti kishte prona të korporatave me vlerë më shumë se 2 miliardë dollarë, si dhe një vilë luksoze 4 milion paund buzë plazhit në resortin francez të Biarritz.

Vila me tetë dhoma gjumi Alta Mira në resortin e Atlantikut u sulmua muajin e kaluar nga protestuesit anti-Putin, të cilët postuan një video në mediat sociale duke deklaruar: “Kjo shtëpi u ble me paratë e vjedhura nga Putini dhe mafia ruse”.

Ata thanë: “Në vend të një tërheqjeje luksoze për oligarkët Putin-Shamalov, ne vendosëm të organizojmë një vend këtu për rehabilitimin dhe jetën për viktimat e regjimit të Putinit, veçanërisht refugjatët nga Ukraina dhe Rusia, të cilët janë detyruar të ikin nga lufta, burgjet e represionit dhe torturës. Koha kur diktatorët dhe oligarkët mund të grabisnin vendet e tyre dhe të jetonin të shkujdesur nëpër vila në Evropë ka kaluar.

Tikhonova ka punuar në role të ndryshme në Universitetin Shtetëror të Moskës më parë, në vitin 2020, ajo u emërua drejtuese e një instituti të ri “çështjet e inteligjencës artificiale dhe sistemet intelektuale” me vlerë 1.7 miliardë dollarë në universitet. Putin e ka përshkruar më parë qendrën Innopraktika si “një nga mjetet më thelbësore në strategjinë kombëtare të zhvillimit të teknologjisë AI”.

Këshilltarët e saj zyrtarë në universitet kanë përfshirë pesë anëtarë të rrethit të brendshëm të Putinit, duke përfshirë dy ish-oficerë të KGB-së që jetonin në të njëjtin bllok banesash ku ajo u rrit në Dresden.

Vajza e madhe e Putinit, Maria Vorontsova, 36 vjeç, është një endokrinologe pediatrike, që studion efektet e hormoneve në trup.

Në vitin 2019, Vorontsova, e cila jeton në një apartament përballë ambasadës së SHBA-së në Moskë, dha një intervistë në televizionin shtetëror rus duke zbuluar planet për një sipërmarrje mjekësore prej 500 milion £ që synon të ndihmojë në kurimin e kancerit.

Vorontsova u martua me biznesmenin holandez me origjinë ruse Jorrit Faassen në vitin 2013 dhe çifti jetonte në një apartament të një ndërtese apartamentesh ekskluzive në Amsterdam. Në vitin 2014, disa fqinjë holandezë kërkuan që ajo të dëbohej nga vendi pas rrëzimit të MH17 nga forcat pro-ruse mbi Ukrainë.

Kohët e fundit, një grup hollandezësh i bëri thirrje Vorontsova që t’i lutej babait të saj për t’i dhënë fund pushtimit të Ukrainës. Një tabelë e vendosur në tokën në pronësi të çiftit thotë: “Më pak se 2000 km nga toka juaj paqësore e lirë, babai juaj po shkatërron një vend të tërë të lirë dhe njerëzit e tij. Duket se plaku yt është i vështirë për t’u arritur dhe qartësisht i pamundur të ndalosh edhe nga xhelatët e tij. Por siç e dimë të gjithë, baballarët dhe vajzat janë një histori tjetër.”

Spekulimet janë të përhapura në Rusi se Putin ka një vajzë të tretë, edhe më sekrete, nga një lidhje shumëvjeçare me Svetlana Krivonogikh, një grua ruse që thuhet se është rritur në një apartament të mbipopulluar në Shën Petersburg dhe ka punuar si pastruese.

Pandora Papers zbuloi se Krivonogikh, 46, u bë pronare e apartamentit në Monako përmes një kompanie offshore që thuhet se u krijua vetëm disa javë pasi ajo lindi një vajzë, Luzia.

Kremlini ka hedhur poshtë sugjerimin se Luiza është vajza e presidentit. Putin ka thënë më parë: “Kam një jetë private në të cilën nuk lejoj ndërhyrje. Duhet respektuar.”/ The Guardian – ©kumtari.al


Na ndiqni në Facebook 👉  Gazeta Kumtari

Read Previous

Zelensky: Mungesa e sanksioneve ndaj energjisë ruse do të inkurajojë agresionin e Kremlinit

Read Next

Edi Rama: Shqipëria do të legalizojë kanabisin për përdorim mjekësor