Kryeministri polak akuzon BE -në për shantazh pas përshkallëzimit të mosmarrëveshjeve mbi sundimin e ligjit

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki ka akuzuar BE -në për shantazh në një debat të nxehtë me shefen e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen mbi sundimin e ligjit.
 
Përplasja në Parlamentin Evropian vjen pas një vendimi të gjykatës së lartë polake që hodhi poshtë pjesët kryesore të ligjit të BE -së.
 
Zonja von der Leyen tha se nuk do të lejonte që Polonia të minonte vlerat e BE -së.
 
Në përgjigje, Morawiecki mohoi “gjuhën e kërcënimeve” dhe akuzoi BE -në për tejkalimin e fuqive të saj.
kumtari.al

Read Previous

Polonia gati dyfishon numrin e trupave në kufirin me Bjellorusinë

Read Next

Kate rrezaton me veshjen e saj në ngjarjen e bamirësisë