Kryeministri i Sudanit Hamdok arrestohet pas “rezistencës ndaj grushtit të shtetit”

Ushtria e Sudanit e ka vendosur kryeministrin Abdalla Hamdok në arrest shtëpiak pasi e zhvendosi atë në një vend të panjohur për refuzimin për të mbështetur një grusht shteti, sipas ministrisë së informacionit.
 
Ministria tha të hënën se Hamdok i bëri thirrje popullit sudanez të “mbrojë revolucionin e tij”, transmeton Aljazeera.
 
Sudani ka qenë në tension që nga komploti i dështuar i grushtit të shtetit muajin e kaluar, i cili nxori akuza të ashpra midis grupeve ushtarake dhe civile që synonin të ndanin pushtetin pas rrëzimit të udhëheqësit të vjetër të vendit Omar al-Bashir.
 
Al-Bashir u hoq pas muajsh protestash në rrugë në vitin 2019 dhe një tranzicion politik i rënë dakord pas largimit të tij kishte për qëllim të çonte në zgjedhje deri në fund të vitit 2023.

Read Previous

Konkurrencë dhe bashkëjetesë

Read Next

Berisha njofton “foltoren” e radhës