Kryeministri grek i bën thirrje publikut britanik për kthimin e skulpturave të Partenonit

Athina është zotuar të përdorë “çdo mjet” në përpjekjen e saj për të bindur Londrën të heqë dorë nga skulpturat e Parthenonit, me një fushatë që do të fokusohet në fitimin e zemrave dhe mendjeve të britanikëve.

I pa dekurajuar nga refuzimi i Boris Johnson të martën për t’u përfshirë në bisedimet ndërqeveritare mbi kërkesën për kthimin e veprës së artit të shekullit të 5-të para Krishtit, kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, dukej se ishte i kënaqur nga vizita e tij në MB.

“Synimi im është të vazhdoj të punoj shumë deri në kthimin e tyre përfundimtar në Muzeun e Akropolit,” i tha ai një auditori të mbledhur në Muzeun e Shkencës në Londër brenda një ore nga takimi me homologun e tij.

Të mërkurën, zyrtarët grekë minimizuan këmbënguljen e Johnson se çështja ishte një çështje që duhej zgjidhur nga Muzeu Britanik, duke e quajtur qëndrimin e liderit “plotësisht të parashikueshëm”. Mitsotakis është kryeministri i parë grek që ka ngritur zyrtarisht skulpturat e Partenonit në Downing Street.

Duke i bërë jehonë bindjes së Mitsotakis se fushata tani duhet t’u japë përparësi qytetarëve të Mbretërisë së Bashkuar, zyrtarët në vend të kësaj shprehën gëzim për reagimin e shikuesve televizivë ndaj lutjes së kryeministrit grek për kthimin e skulpturave në emisionin Good Morning Britain.

Drejtuesit e emisionit më vonë thanë se stacioni u bombardua me postime në Twitter që shprehnin mbështetje për Mitsotakis. “Do të jetë opinioni publik britanik ai që e kthen me vendosmëri peshoren në favor të kërkesës së drejtë greke,” tha një anëtar i delegacionit vizitues.

Visitors to the British Museum, London, stand before part of the Parthenon marbles, which were taken by Lord Elgin from Athens more than two centuries ago
Vizitorët në Muzeun Britanik, Londër, qëndrojnë përpara një pjese të mermerëve të Partenonit, të cilat u morën nga Lord Elgin nga Athina më shumë se dy shekuj më parë. Fotografia: Matt Dunham/AP

 

Heqja e skulpturave antike ka qenë e diskutueshme që kur ato u hoqën nga Partenoni më shumë se 200 vjet më parë nën urdhrat e Lord Elgin, ambasadorit të Londrës në Perandorinë Osmane. Kur falimentimi goditi, diplomati ia shiti kryeveprat Muzeut Britanik në 1816.

Gjatë bisedimeve në Downing Street, Mitsotakis duartrokiti homologun e tij britanik si një “filhelen i vërtetë” me zyrtarët grekë që sugjeruan më pas se Johnson kishte qenë në favor të kthimit të antikiteteve kur, si president i Unionit të Oksfordit në 1986, ai ftoi Melina Mercouri, e para ministre kulture grua në Athinë, për ta ngritur këtë çështje për debat. Ajo fitoi votën.

Mitsotakis i ka përshkruar vazhdimisht skulpturat si lidhjen më të rëndësishme simbolike midis grekëve modernë dhe paraardhësve të tyre. Ai e përdori vizitën e tij në Londër për të theksuar përparimin e bërë në pronën e diskutueshme kulturore. “Muzetë në mbarë botën po punojnë gjithnjë e më shumë për të ndarë, rikthyer, ribashkuar ose huazuar ekspozita në një shkallë të paprecedentë,” tha ai në fjalimin e tij në Muzeun e Shkencës./The Guardian

© kumtari.al

Read Previous

Eshtë shumica dërrmuese, fizike, shiprtërore e morale, qyteteve, fshatrave, rrugëve, shesheve të Shqipërisë, “o budalla” !

Read Next

Vettingu në politikë, Basha e ka me urgjence miratimin