Kryediplomati rus paralajmëron Ukrainën për provokim të Luftës së Tretë Botërore

 Gazeta Kumtari 

Kryediplomati rus paralajmëroi Ukrainën për provokimtë Luftës së Tretë Botërore dhe tha se kërcënimi i një konflikti bërthamor “nuk duhet të nënvlerësohet” pasi vendi i tij nisi sulme kundër instalimeve hekurudhore dhe karburantit larg vijës së parë të ofensivës së re lindore të Moskës, raporton Associated Press.

Ndërkohë, Ministria Britanike e Mbrojtjes tha të martën se forcat ruse kishin marrë qytetin ukrainas të Kreminës në rajonin e Luhansk pas ditësh luftimesh rrugë më rrugë.

“Qyteti i Kreminës thuhet se ka rënë dhe luftime të ashpra janë raportuar në jug të Izium, ndërsa forcat ruse përpiqen të avancojnë drejt qyteteve Sloviansk dhe Kramatorsk nga veriu dhe lindja”, tha ushtria britanike në një postim në Twitter. Ushtria nuk tha se si e dinte se qyteti, 575 kilometra (355 milje) në juglindje të kryeqytetit ukrainas, Kiev, kishte rënë. Qeveria ukrainase nuk komentoi menjëherë.

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës tha se forcat ruse po bombardonin Kharkivin, qytetin e dytë më të madh të vendit, ndërsa luftonin për të marrë kontrollin e plotë të rajoneve Donetsk dhe Luhansk, të cilat përfshijnë Donbasin në qendër industriale të Ukrainës, dhe për të krijuar një korridor tokësor për në Krime.

©kumtari.al

Read Previous

Shqipëria, ndër shtetet me borxhin më të lartë në Europë në 2021, e dyta në rajon

Read Next

Këto janë gjërat që Elon Musk dëshiron të ndryshojë në Twitter