Kriza e emigrantëve në kufirin polak / Lukashenko i trëmbet sanksoneve të BE / Bashkëpunon për zgjidhje

Bjellorusia po punon për të riatdhesuar emigrantët që janë grumbulluar në kufirin e saj me Poloninë, tha të hënën Presidenti Alexander Lukashenko, me sa duket duke synuar të zbusë krizën përpara një takimi të BE-së mbi sanksionet e reja ndaj vendit ish-sovjetik.

Mijëra emigrantë nga Lindja e Mesme janë përpjekur të kalojnë nga Bjellorusia në Poloninë anëtare të BE-së gjatë muajve të fundit dhe tensionet u rritën javën e kaluar pasi përpjekjet e koordinuara për të kaluar u kundërshtuan nga rojet kufitare polake.

BE-ja akuzon Bjellorusinë për dërgimin e emigrantëve në kufi si ndëshkim për sanksionet e mëparshme.

Zbutja e Lukashenkos erdhi ndërsa ministrat e jashtëm të bllokut 27-vendesh po takoheshin të hënën për të miratuar dënime të reja mbi krizën.

Ai tha se Bjellorusia nuk dëshiron që situata kufitare të përshkallëzohet në një “konflikt” dhe se është duke punuar për të dërguar në shtëpi disa mijëra emigrantë që kanë kampuar në kufirin e saj me Poloninë.

“Po punohet aktivisht në këtë fushë, për të bindur njerëzit – ju lutemi, kthehuni në shtëpi. Por askush nuk dëshiron të kthehet,” tha Lukashenko, citon agjencia shtetërore e lajmeve Belta, përcjell Kumtari.

67-vjeçari sugjeroi gjithashtu se Bjellorusia mund të pranonte një ofertë nga zyrtarët në Mynih për të transportuar emigrantët përmes linjës ajrore shtetërore Belavia në Gjermani, nëse Polonia nuk ofron një “korridor humanitar”.

“Ne do t’i dërgojmë ata në Mynih me avionët tanë, nëse është e nevojshme,” tha Lukashenko.

©kumtari.al

Read Previous

Vazhdon protesta e fermerëve në Lushnjë / Ja 5 kërkesat e tyre drejtuar qeverisë

Read Next

Paloka për verifikimin e firmave: Secila palë të sjell përfaqësuesin e vet në zyrën time