Kreu i OBSH: “Pandemia është larg përfundimit”

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus paralajmëroi se  pandemia COVID-19 nuk ka përfunduar ende dhe se bota ka një rrugë të gjatë derisa të vijë ai moment.

“Kemi pothuajse 50.000 vdekje në javë bazuar vetëm në shifrat e raportuara. Pandemia është larg përfundimit”, tha kreu i OBSH-së në Samitin Botëror të Shëndetit në Berlin.

“Ne kemi të gjitha mjetet e shëndetit publik që na duhen, por bota nuk i ka përdorur mirë”, tha ai, duke theksuar  se pandemia do të përfundojë atëherë kur bota do të zgjedhë t’i japë fund asaj.

Read Previous

Slloveni: Kërcënohen me vdekje kryeministri dhe Ministri i Mbrojtjes.

Read Next

Nga nesër Italia mbyll kufirin me Shqipërinë