Kontrollohen zyrat e Juventusit për herë të dytë, nën hetim transferimi i Ronaldos te Manchesteri

Lëvizja e Cristiano Ronaldos prej 12.9 milionë paundë nga Juventusi te Manchester United është nën hetim nga prokurorët italianë, pasi klubi i Serie A sheh zyrat e bastisura për herë të dytë.

Prokurorët italianë kanë urdhëruar një kontroll të ri në zyrat e Juventusit , si pjesë e një hetimi në vazhdim në klubin e Serisë A, pasi po shqyrtojnë gjithashtu kushtet financiare të shitjes së Cristiano Ronaldo.

Prokurorët e Torinos thanë javën e kaluar se ata tashmë po shikonin nëse drejtuesit e lartë në Juventus kanë dhënë komunikime të rreme për investitorët dhe kanë lëshuar fatura për transaksione që nuk ekzistonin.

Klubi bardhezi përsëriti se ishte duke bashkëpunuar plotësisht me autoritetet për këtë çështje.

Zyrat e klubit në Torino dhe Milano u bastisën nga policia të premten e kaluar me kontratat e lojtarëve, faturat dhe pasqyrat financiare të marra si provë.

Nga kjo rrjedhin pretendimet se Juventusi regjistroi në mënyrë të rreme vlerat e transfertave midis 2019 dhe 2021.

Autoritetet italiane morën dokumente në lidhje me transferimet, faturat dhe pasqyrat financiare me gjashtë zyrtarë të Juventusit – duke përfshirë presidentin e klubit Andrea Agnelli dhe nënpresidentin Pavel Nedved nën hetim, si dhe vetë Juventusin.

Fabio Paratici, i cili ishte drejtor sportiv i Juves përpara se të merrte një rol të ngjashëm me Tottenham verën e kaluar, është gjithashtu nën hetim.

Siç raportoi Sportsmail në fillim të kësaj jave , marrëveshja prej 47 milionë paundë për Cristian Romeron në Tottenham në gusht – në të njëjtën ditë që ai u largua nga Juventusi për në Atalanta për vetëm 13.5 milionë paundë – është një nga 42 transferimet që po shqyrtohen nga policia mes pretendimeve për kontabilitet të rremë.

Marrëveshjet e tjera të Juventusit që po hetohen përfshijnë nënshkrimin e Joao Cancelo prej 27.4 milion paundë nga Manchester City dy vjet më parë.

Transferimi bëri që Danilo të lëvizte nga ana tjetër në shkëmbim të pjesshëm, si dhe një marrëveshje tjetër shkëmbimi që pa mesfushorin e Bosnjës, Miralem Pjanic, t’i bashkohej Barcelonës me mesfushorin brazilian Arthur Melo që kaloi te Juventus.

Një mbikëqyrës i të drejtave të konsumatorëve në Itali ka pretenduar se Juventusi mund të zbresë në Serie B dhe t’i hiqet titulli i ligës së parë të vitit 2020 për shkak të hetimit.

Në gusht, Juventus arriti një marrëveshje për të shitur yllin portugez të futbollit te Manchester United për 23 milionë euro (19.5 milionë paundë), duke përfshirë 8 milionë euro (6.8 milionë paundë) të lidhura me arritjen e objektivave specifike të performancës./SyriSport

©Kumtari.al

Read Previous

Haradinaj: Doja të shembja kufirin me Shqipërinë, Sandër Lleshaj me tha:”të lutem kryeministër mos na bëjë këtë”

Read Next

“Mos i thuaj askujt që je rritur në një familje të varfër dhe që babai yt është pastrues. Do të tallen me ty