Konflikti në Veri të Kosovës/ Kremlini zyrtar: Serbi jemi me ju

Pas ndezjes së tensioneve të reja mes Serbisë dhe Kosovës, ka ardhur reagimi i Rusisë. Rusia ka deklaruar mbështetjen e saj të plotë për Beogradin, duke këmbëngulur se të drejtat e serbëve duhet të respektohen. Sipas medieve ruse, tensionet janë shkaktuar pas vendimit të autoriteteve në Prishtinë për të detyruar serbët e Kosovës dhe Metohisë që të privatizojnë target dhe dokumentet personale të Kosovës.

“Rusia qëndron plotësisht pranë Serbisë në mosmarrëveshjen me Republikën e vetëshpallur të Kosovës dhe insiston se të drejtat e serbëve duhet të garantohen me një rezolutë për këtë konflikt”, tha sot zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Kjo deklaratë e Peskov vjen pas asaj të zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova që i ka kërkuar Prishtinës të ndalojë provokimet dhe të mbrojë të drejtat e njeriut të serbëve që jetojnë në rajonin verior. Ajo u bëri thirrje Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Europian, të cilët po mbështesin Kosovën, të praktikojnë përmbajtje dhe të respektojnë të drejtat e serbëve etnikë që jetojnë në Kosovë, por nuk e konsiderojnë autoritetin e Prishtinës për të vendosur ‘rregulla dhe rregullore.

Read Previous

Kllouni i Beogradit/ Revista kroate që çmendi serbët

Read Next

Partia Demokratike ka reaguar zyrtarisht në lidhje me situatën e krijuar në veri të Kosovës.